Významný krajinný prvek: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
fix odkazu na rozcestník: mez
zpřesnění
Řádek 9: Řádek 9:
Registrace VKP se provádí zápisem do seznamu,<ref name="zdroj"/> zápis obsahuje soupis [[katastrální území|katastrálních území]] a výčet dotčených parcel s uvedením jejich vlastníků a nájemců, stručnou charakteristiku, doklad o oznámení, popřípadě o výsledku zrušení a zákres v mapách přiměřeného měřítka. Podnět k registraci VKP může podat kdokoliv.<ref name="zdroj"/>
Registrace VKP se provádí zápisem do seznamu,<ref name="zdroj"/> zápis obsahuje soupis [[katastrální území|katastrálních území]] a výčet dotčených parcel s uvedením jejich vlastníků a nájemců, stručnou charakteristiku, doklad o oznámení, popřípadě o výsledku zrušení a zákres v mapách přiměřeného měřítka. Podnět k registraci VKP může podat kdokoliv.<ref name="zdroj"/>


Ochranu VKP stanoví v [[Česko|České republice]] primárně zákon č. 114/1992 Sb., [[Zákon o ochraně přírody a krajiny|o ochraně přírody a krajiny]] (zejména ustanovení §&nbsp;4 odst.&nbsp;2 a §&nbsp;6). Jde o nástroj tzv. obecné [[ochrana přírody|ochrany přírody]]. Škodlivý zásah do významného krajinného prvku bez souhlasu orgánu ochrany přírody (např. umisťování staveb, změna kultur či odvodňování pozemků, příp. jiné pozemkové úpravy, úpravy vodních toků a nádrží nebo těžba nerostů) je [[přestupek|přestupkem]], za který lze uložit pokutu až do výše 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;Kč. Jeho závažné poškození či dokonce zničení je [[trestný čin|trestným činem]] ''Poškození chráněných částí přírody'' (§&nbsp;301 [[trestní zákoník (Česko, 2009)|trestního zákoníku]]), za který hrozí trest odnětí svobody až na tři léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.
Ochranu VKP stanoví v [[Česko|České republice]] primárně zákon č. 114/1992 Sb., [[Zákon o ochraně přírody a krajiny|o ochraně přírody a krajiny]] (zejména ustanovení §&nbsp;4 odst.&nbsp;2, §&nbsp;6 a §&nbsp;88). Jde o nástroj tzv. obecné [[ochrana přírody|ochrany přírody]]. Zasáhne-li do významného krajinného prvku škodlivě a bez souhlasu orgánu ochrany přírody [[podnikatel]] (např. umístěním stavby, změnou kultury či odvodněním pozemku, příp. jinou pozemkovou úpravou, úpravou vodního toku či nádrže nebo těžbou nerostů) může mu být za takový [[přestupek]] uložena pokuta až do výše 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;Kč, jestliže by jej ale závažně poškodil nebo dokonce zničil, až do výše 2&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;Kč. Závažné poškození či dokonce zničení je navíc zároveň [[trestný čin|trestným činem]] ''Poškození chráněných částí přírody'' (§&nbsp;301 [[trestní zákoník (Česko, 2009)|trestního zákoníku]]), za který hrozí trest odnětí svobody až na tři léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 18. 11. 2014, 11:26

Chráněná území
  • Velkoplošná chráněná území
    podle státní legislativy
  • Maloplošná chráněná území
    podle státní legislativy
  • Celoevropsky chráněná území
  • Celosvětově chráněná území

Významný krajinný prvek (VKP) je ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotná část krajiny, která utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability.[1] Významnými krajinnými prvky jsou ze zákona všechny lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera a údolní nivy.[1] Dále jsou jimi jiné části krajiny, které jako významný krajinný prvek zaregistruje pověřený obecní úřad (jakožto místně příslušný orgán ochrany přírody), zejména mokřady, stepní trávníky, remízky, meze, trvalé travní plochy, naleziště nerostů a zkamenělin, umělé i přirozené skalní útvary, výchozy a odkryvy. Mohou to být i cenné plochy porostů, sídelních útvarů včetně historických zahrad a parků.

Registrace VKP se provádí zápisem do seznamu,[1] zápis obsahuje soupis katastrálních území a výčet dotčených parcel s uvedením jejich vlastníků a nájemců, stručnou charakteristiku, doklad o oznámení, popřípadě o výsledku zrušení a zákres v mapách přiměřeného měřítka. Podnět k registraci VKP může podat kdokoliv.[1]

Ochranu VKP stanoví v České republice primárně zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (zejména ustanovení § 4 odst. 2, § 6 a § 88). Jde o nástroj tzv. obecné ochrany přírody. Zasáhne-li do významného krajinného prvku škodlivě a bez souhlasu orgánu ochrany přírody podnikatel (např. umístěním stavby, změnou kultury či odvodněním pozemku, příp. jinou pozemkovou úpravou, úpravou vodního toku či nádrže nebo těžbou nerostů) může mu být za takový přestupek uložena pokuta až do výše 1 000 000 Kč, jestliže by jej ale závažně poškodil nebo dokonce zničil, až do výše 2 000 000 Kč. Závažné poškození či dokonce zničení je navíc zároveň trestným činem Poškození chráněných částí přírody (§ 301 trestního zákoníku), za který hrozí trest odnětí svobody až na tři léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Odkazy

Reference

  1. a b c d Významné krajinné prvky [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky [cit. 2014-11-16]. Dostupné online.