Soumostí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soumostí silničních mostů u Spálova krátce po dokončení v roce 1938.

Soumostí tvoří dva i více na sebe vzájemně navazující mosty nebo jejich části, překonávající různé druhy překážek (vodní díla, vodní toky, silniční a železniční tahy, záplavová území ap.). Soumostím se nazývají také blízko sebe stojící, vzájemně nenavazující mosty, které překonávají stejnou (většinou vodní překážku).

Naopak soumostím se nenazývá most se samostatnými, oddělenými, protisměrnými jízdními pruhy.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

  • soumostí mimoúrovňového propojení silnice II/468 a průmyslové zóny Baliny v Třinci tvořené čtyřmi mostními objekty vzájemně na sebe navazujícími tzv. „srdcovkou“, která spojuje všechny mostní objekty v jeden konstrukční a dilatační celek. Jedná se o dva ocelobetonové obloukové mosty s dolní mostovkou přes železniční trať (SO 201) a silnici II/468 (SO 202), most na rampě směrem do Třince (SO 203) a most na rampě směrem z Českého Těšína (SO 204). Celé soumostí půdorysně připomíná tvar maltézského kříže[3]
  • soumostí přes řeku Berounku v Plzni, tvořené dočasně 4 mosty v těsné blízkosti (novým, provizorním vojenským, který nahradil kvůli havarijnímu stavu původní most, železničním a původním historickým) spojujícími dva velké plzeňské obvody, Severní Předměstí a Doubravku[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FREIWILLIG, Petr; HRDOUŠEK, Vladislav. Silniční mosty u Spálova = Road bridges near Spálov. Beton – Technologie, Konstrukce, Sanace. 2014, čís. 4, s. 57–59. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 
  2. Padl slib: Litoměřický Tyršův most opraví ŘSD v roce 2015
  3. Mosty mimoúrovňového propojení silnice II/468 a průmyslové zóny v Třinci
  4. Most přes Berounku byl slavnostně otevřen. www.plzensky-kraj.cz [online]. [cit. 2015-04-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-17.