Silniční mosty u Spálova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silniční mosty u Spálova
Mosty Spalov (5561).jpg
Základní údaje
Stát ČeskoČesko Česko
Přes Kamenice
Souřadnice
Mapa
Další data
Kód památky 105373 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Silniční mosty u Spálova krátce po dokončení v roce 1938.

Silniční mosty u Spálova ev. č. 288-006 a 288-007 na silnici druhé třídy číslo 288 ze Železného Brodu do Vysokého nad Jizerou přes řeku Kamenici a přes železniční trať 035 Železný Brod – Tanvald jsou železobetonové mosty z roku 1938. Mosty jsou zapsanou kulturní památkou.[1] Nacházejí se v blízkosti soutoku Kamenice a Jizery a v blízkosti železniční zastávky Spálov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1875 byla vybudována železniční trať ze Železného Brodu do Tanvaldu jako odbočka Pardubicko-liberecké dráhy. V blízkosti ocelového železničního mostu, který převádí tuto trať přes řeku Jizeru, byla v roce 1934 zřízena železniční zastávka, sloužící především výletníkům a turistům. V roce 1923-1926 vyrostla na soutoku řek Jizery a Kamenice Malá vodní elektrárna Spálov. Tato secesní stavba architekta Emila Králíčka, zrekonstruovaná koncem 90. let 20. století, je součástí Riegrovy stezky.

Silniční mosty byly postaveny jako soumostí podle návrhu Františka Loskota (1888 – 1956) v letech 1935 - 1938 firmou Litická a.s. z Prahy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Most přes řeku Kamenici (ev. č. 288-006) je obloukový, s rozpětím 40 m a horní mostovkou. Deska mostovky je podepřena stěnovými stojkami, opatřenými vrubovými klouby. Vzhledem k tomu, že silnice překonává údolí šikmo a ve stoupání, jsou dva nosné oblouky vůči sobě posunuty a založeny v různých výškách.

Most přes jednokolejnou železniční trať (ev. č. 288-007) má rámovou konstrukci s roštovou mostovkou. Most má 4 pole s největším rozpětím 11 m. Čtyři podélné trámy jsou neseny čtveřicemi podpěr čtvercového průřezu. Propojení trámů příčnými ztužidly až do úrovně římsy, vytváří zároveň rošt mostovky opatřené tenkou deskou. Vozovka má na obou mostech shodnou šířku 5 m a oboustranné zvýšené obruby široké 0,9 m.

Oba mosty o šířce 7,3 m spojuje mezilehlý násyp, kde je jako součást stavby situováno parkoviště. Sjednocujícím prvkem obou mostů je shodně řešené zábradlí, probíhající i v úseku mezilehlého násypu. Povrch zábradlí je omítnut a ozdoben reliéfními prvky.

Po 75 letech provozu je stavebně-technický stav obou mostů dobrý. Mostní vybavení, zejména zábradlí obou mostů je ale ve špatném stavu. Na mnoha místech jsou porušené římsy, kde vlivem zatékající dešťové vody vznikají trhliny na konzolách a koroduje dolní výztuž mostovky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Památkový katalog NPÚ, Památka č. 105373 (PkMISSezObr)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FREIWILLIG, Petr; HRDOUŠEK, Vladislav. Silniční mosty u Spálova = Road bridges near Spálov. Beton – Technologie, Konstrukce, Sanace. 2014, čís. 4, s. 57–59. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]