Riegrova stezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Riegrova stezka
tunel na Riegrově stezce
tunel na Riegrově stezce
Základní informace
Typturistická stezka
Délka5 km
ProvozovatelKČT
Značeníčervená turistická značka červená značka
Lokalizace
PolohaJizera (řeka)
ČeskoČesko Česko
StartSemily
CílSpálov
Vyhlídkové bodyBöhmova vyhlídka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lávka nad Jizerou
Pramen A.Staška

Riegrova stezka je turistická trasa po pravém břehu Jizery mezi semilskými částmi Bítouchov a Spálov, přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Vybudoval ji a slavnostně otevřel 20. října 1909 Klub českých turistů. Z náměstí v Semilech je červeně značená a vedena pod číslem 0435 v délce necelých 5 km, přibližně 3,5km hlavní úsek je vybaven jako naučná stezka Riegrova stezka – Údolím Jizery. Stezka nese jméno po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františku Ladislavu Riegerovi, který mj. stál u založení Národní strany a později se stal jejím druhým vůdcem.

Stezka se již od otevření v roce 1909 setkala s velkým ohlasem, v roce 1925 byla na stezce ještě dobudována studánka Antala Staška s dobrou pramenitou vodou. Mezi lety 1922-1926 byla v místě vybudována vodní elektrárna Spálov, která si vynutila změny vedení stezky. Elektrárna je dosud funkční a v určitém období je možné ji navštívit. Poblíž ní byla v roce 1929 vybudována i Crhova turistická chata, dnes hotel Pod Spálovem.

Na Riegrově stezce jsou dvě elektrárny, tunel a obchozí lávka (visutá galerie) pro pěší, dlouhá 77 metrů a vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky, pramen Antala Staška a také několik vyhlídek, z nichž nejkrásnější je Böhmova vyhlídka, k níž je ze stezky třeba odbočit. V původních projektech byla soutěska o mnoho užší, ale při povodních se tu hromadilo dřevo, a tak dal továrník Smitt soutěsku rozšířit na dnešních 15–20 metrů.[1]

Související stezky[editovat | editovat zdroj]

Souběžně s Riegrovou stezkou vede o úroveň výše, na horní hraně údolí a rezervace, Kamenického stezka, značená v jižní části žlutě a v severní části modře. Také na ní je řada vyhlídek na údolí Jizery. Železniční trať mezi Železným Brodem a Semily vede po opačném, levém břehu řeky, souběžně s ní však nevede po téže straně údolí žádná pěší stezka, pouze odbočka na vyhlídku na Krkavčí skále. Ve Spálově navazuje na Riegrovu i Kamenického stezku Palackého stezka, která vede po levém břehu Kamenice s červeným a poté modrým značením až do Tanvaldu. Úsek Jizery mezi Spálovem a Železným Brodem turistickou stezkou vybaven není, po pravém břehu vede silnice II/288 s cyklotrasami 17, 4170 a GreenWay Jizera a po levém břehu železnice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Městské informační středisko Semily, 2004. Riegrova stezka (turistický informační leták). Dostupné z: http://www.spaleniste.cz/wp-content/uploads/2010/10/UdoliJizeryRiegrovaStezka.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]