Smilacina hroznovitá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Smilacina hroznovitá

alternativní popis obrázku chybí
Smilacina hroznovitá (Maianthemum racemosum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: chřestovité (Asparagaceae)
Rod: smilacina (Maianthemum)
Binomické jméno
Maianthemum racemosum
(L.) Link, 1821
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smilacina hroznovitá (Maianthemum racemosum, syn. Smilacina racemosa[1]) je stínomilná trvalka z čeledi chřestovitých (Asparagaceae) původem ze Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou bylinu vyrůstající z válcovitého podzemního oddenk vysokou 40 - 90 cm.[2] Má přímou lodyhu s přisedlými, střídavými, eliptickými až kopinatými listy rostoucími po 8 - 11 cm, na vrcholu zašpičatělými. Květenstvím je lata s 6 - 15 bílými květy o šesti korunních lístcích dlouhých 3–6 mm. Kvete od dubna do června, plodem jsou zelené bobule, jež v pozdním létě červenají.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Smilacina roste v severoamerických lesních a křovinných porostech až do výšek do 2 000 metrů, obzvláště v polostinných měkkých a vlhkých půdách. Na západě kontinentu bývají jejím typickým biotopem stinné rokle a pobřeží, kde často roste ve společnosti kapradin, netíku Jordanova (Adiantum jordanii) a trojatce (Trillium).

Vyskytuje se v oblasti od kanadského Newfoundlandu až po Britskou Kolumbii, na severu areál zasahuje až na východ Aljašky, na jihu do Kalifornie a na severozápad do Mexika, do Kansasu, Kentucky, Virginie a Marylandu.

V našich zemích ji lze najít pouze jako rostlinu pěstovanou v botanických zahradách.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Křehké mladé výhonky zbavené listů se po uvaření mohou jíst - chutí připomínají chřest. Neměly by se však za tímto účelem sbírat, pokud na stanovišti nejsou skutečně hojné. Starší rostliny po odkvětu a začátku produkce semen hořknou a jsou silně vláknité. Indiáni kmene Odžibvejů sbírali kořeny rostlin a vařili je přes noc v nálevu, aby rostlinu zbavili hořkosti a neutralizovali její silné projímavé účinky. Právě kvůli laxativním účinkům, jimiž ovlivňuje obzvláště citlivější jedince, by se měla konzumovat v rozumné míře.

Léčivé obklady ze smilaciny Indiáni s úspěchem používali při léčbě spálenin od slunce. Její kořeny zase východoamerické indiánské kmeny sušily a používaly jako kuřivo pro léčbu dětské hyperaktivity a deprese. Indiáni ji též využívali jako prostředek proti kašli.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

V některých státech USA, např. v Arizoně, Kentucky či Marylandu, je zařazena k ohroženým druhům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maianthemum racemosum na anglické Wikipedii.

  1. The Plant List: [online]. . Dostupné online.  
  2. konvalinkovité – Convallariaceae [online]. [cit. 2012-06-09]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]