Skalníček černoocasý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSkalníček černoocasý
alternativní popis obrázku chybí
Skalníček černoocasý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
Čeleďlejskovití (Muscicapidae)
Rodbělořit (Oenanthe)
Binomické jméno
Oenanthe melanura
(Temminck, 1824)
Synonyma
  • Cercomela melanura (Temminck, 1824)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalníček černoocasý (Oenanthe melanura)[2] se vyskytuje v pouštních oblastech v severní Africe, na Středním východě a Arabském poloostrově.[3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Druh zahrnuje 6 poddruhů:[4]

Poddruhy se mírně liší ve zbarvení šatu.[5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Skalníček černoocasý je dlouhý 14 cm a pojmenovaní získal po svém černém ocasu. Zbytek jeho peří je zbarvený do modrošedé nebo šedohnědé. Samečci a samičky jsou si podobní. Píseň je jasná melancholická píšťalka: „CHURleeTRUlooCHURleeTRUlur“, s krátkými frázemi z písně používanými jako hovor. Je to druh skalních pouští a horských svahů, který hnízdí ve skalní trhlině, kde ukládá 3–4 vejce. Živí se hmyzem, který si najde na zemi. Člověka se obvykle nebojí. [6]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Egyptě je skalníček černoocasý rozšířený na Sinajském poloostrově. V Izraeli se tento druh vyskytuje především v oblasti Negevské pouště, údolí Aravy a Mrtvého moře; vyskytuje se v oblastech údolí řeky Jordán dále na sever, tam je však vzácnější. V Jordánsku se tento druh vyskytuje pouze v západních částech země, v oblastech od údolí řeky Jordán na jih přes oblast Mrtvého moře po údolí Arava a pohoří Aaba.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Skalníček černoocasý je dlouhý 14 cm, jeho rozpětí křídel dosahuje 23–27 cm a jeho hmotnost je přibližně 15 g. Má namodralé popelově-šedé vrchní části s tmavými křídly a černým trupem a ocasem. Jeho břicho a spodní části jsou zbarveny do šedo-bílé. Nohy má černé. Poddruh žijící v severní Africe bývá zbarvený převážně do hněda.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Skalníček černoocasý je monogamní a páry zůstávají na svém území rozmnožování po celý rok. Hnízdo vytvořeno z trávy, listí a dalších jemných materiálů je postaveno výhradně samicí, může být umístěno mezi balvany, do skalní trhliny nebo do nepoužívané nory. Samice často také umisťují malé kameny kolem vchodu do hnízda. Běžně snášejí 3 nebo 4 světle modrá vejce s jemnými červenohnědými flíčky. Vejce má přibližné rozměry 19,6 × 14,7 mm a váží průměrně 2,26 g. Samice sedí na vejcích po dobu 13–14 dnů. Mláďata jsou krmena oběma rodiči zhruba 14 dnů. Za rok mohou mít až tři snůšky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.2. 4. září 2021. Dostupné online. [cit. 2021-10-11]
  2. BioLib.cz – Oenanthe melanura (skalníček černoocasý) [online]. BioLib.cz. Dostupné online. 
  3. Ptáci z Ománu. Dostupné online.
  4. Chats, Old World flycatchers [online]. Redakce Gill Frank. International Ornithologists' Union, 2016 [cit. 2017-05-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. COLLAR, N. Handbook of the Birds of the World Alive. Redakce del Hoyo J.. [s.l.]: Lynx Edicions Kapitola Blackstart (Oenanthe melanura). (anglicky) 
  6. Skalníček černoocasý. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]