Wilfred Thesiger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilfred Thesiger
Thesiger 1934.jpg
Narození 3. června 1910
Addis Abeba
Úmrtí 24. srpna 2003 (ve věku 93 let)
Londýn
Alma mater Magdalen College
Eton College
St. Aubyns School
Povolání objevitel, diplomat, spisovatel, historik, voják a fotograf
Ocenění Founder’s Medal (1948)
Burton Memorial Medal (1966)
Fellow of the British Academy
společník Královské geografické společnosti
rytíř komandér Řádu britského impéria
… více na Wikidatech
Rodiče Wilfred Thesiger a Kathleen Vigors
Příbuzní Dermot Vigors Thesiger[1], Roderic Miles Doughty Thesiger[1] a Brian Peirson Doughty-Wylie[1] (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Wilfred Patrick Thesiger (3. června 1910 Addis Abeba24. srpna 2003 Londýn) byl anglický cestovatel. Byl synem britského vyslance v Etiopii Wilfreda Gilberta Thesigera, absolvoval Eton College a Oxford University, ve studentských letech vynikal jako boxer. Ve třicátých letech se vrátil do Etiopie, zúčastnil se korunovace císaře Haile Selassie I. a podnikl výzkumnou výpravu do povodí řeky Awaš. Pak působil jako úředník koloniální správy v Súdánu a procestoval oblast Dárfúru. Za druhé světové války bojoval proti Italům v Etiopii a proti vichistickým vojskům v Sýrii, byl mu udělen Řád za vynikající službu. Po odchodu z armády žil mezi domorodci v bažinách okolo řeky Šatt al-Arab, roku 1945 přijel do ománského přístavu Salála a pustil se do poznávání života beduínů ve vnitrozemí Arabského poloostrova. Jako první cizinec dokázal pěšky a na velbloudu přejít územím bojovného kmene Bait Kathir v poušti Rub al-Chálí do oázy Líwá. Další výzkumy mu znemožnilo zahájení těžby ropy v oblasti, která se stala uzavřeným strategickým územím. Poté žil Thesiger mezi Sambury u keňského jezera Turkana, ve stáří se vrátil do Anglie a byl roku 1995 povýšen do šlechtického stavu. Ze svých cest přivezl kolekci více než třiceti tisíc fotografií, uloženou v oxfordském Pitt Rivers Museum, napsal o nich také knihy Arabian Sands a Marsh Arabs.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Kindred Britain.
  2. ASHER, Michael. Obituary: Sir Wilfred Thesiger. The Guardian. 2003-08-27. Dostupné online [cit. 2020-06-10]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Chris Bonnington: Prvenství odvážných. Nakladatelství Brána, Praha 2002. Přeložil Vladimír Novák. ISBN 80-7243-156-0. S. 84-97