Skřípina lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSkřípina lesní
alternativní popis obrázku chybí
Skřípina lesní (Scirpus sylvaticus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod skřípina (Scirpus)
Binomické jméno
Scirpus sylvaticus
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení skřípiny lesní

Skřípina lesní (Scirpus sylvaticus) je jeden ze dvou původních druhů rodu skřípina, které rostou v České republice. Je to vytrvalá, jednoděložná rostlina vlhkých půd vyskytující se v chladnějších oblastech Evropy, jen ojediněle se objevuje v západní Asii a na severovýchodě Severní Americe. V Česku je rozšířena po většině území, od nížin až do podhůří.[2][3]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste výhradně na trvale vlhkých až bažinatých půdách, na slatiništích, zamokřených loukách a pastvinách, v blízkosti vodních ploch a vývěrů vody, ve starých zarůstajících rybnících, vlhkých příkopech a také v zaplavovaných lužních lesích. Nejlépe se ji daří ve výživné půdě s vysokou hladinou podzemní vody, na plném slunci i v polostínu.[4][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, v trsech rostoucí, 30 až 90 cm vysoká bylina s přímou, bezkolénkovou lodyhou rostoucí z výběžkatého oddenku. Nevýrazně trojhranná, dutá, dření naplněná lodyha je po celé délce střídavě porostlá leskle zelenými, pochvatými, po obvodě drsnými, kýlnatými listy, které jsou úzké (1,2 cm), dlouhé a často přerůstají lodyhu. Na vrcholu je lodyha zakončena bohatým, široce kruželovitým květenstvím, až 20 cm dlouhým, podepřeným třemi plochými listeny. Svazečky květenství se skládají z vejčitých klásků nazelenalé barvy. V klásku vyrůstá z paždí podlouhlých pluch až 20 drobných, oboupohlavných kvítků se šesti bělavými, okvětními štětinkami. Kvítek obsahuje tři tyčinkyprašníky a svrchní, třídílný semeníkčnělkou s tříramennou bliznou. Někdy vyroste níže na lodyze z úžlabí listu ještě druhé, menší květenství. Větrosnubné kvítky kvetou v červnu až srpnu.[4][5][6][7]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Plody jsou tupě trojboké, asi 1 mm dlouhé nažky slámově žluté barvy, jejich semena mají dobu klíčivosti kratší než rok. Na přirozeném stanovišti se samovolně rozmnožuje nejčastěji rozrůstáním oddenku, dobře zakořeňuje na novém místě i jeho odlomená část odplavena vodou. Na větší vzdálenosti se šíří semeny, kterých produkuje velké množství.[6][7]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Skřípina lesní je vhodná k osazování okrajů vodních nádrží a potoků, nebo trvale vlhkých míst rozlehlých přírodních parků. Je však nutno počítat s rychlým rozrůstáním z oddenků. Uměle se může rozmnožovat jarním dělením trsů nebo výsevem semen do bahnitého substrátu.

V minulosti rostliny sloužily jako vhodný materiál k pletení domácích doplňků (rohože, košíky, misky) a vnitřky lodyh se používaly jako knoty do kahanů. V léčitelství se kořene užívalo co močopudného prostředku.[6][8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647-811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 20.01.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  3. Scirpus sylvaticus [online]. Global Biodiversity Information Facility, Tekniske Universitet, Copenhagen, DK, rev. 30.07.2015 [cit. 2016-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Skřípina lesní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 18.07.2007 [cit. 2016-01-20]. Dostupné online. (česky) 
  5. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Skřípina lesní [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-01-20]. S. 575. Dostupné online. (česky) 
  6. a b c AtlasRostlin.cz: Skřípina lesní [online]. Tiscali media, a.s., Praha [cit. 2016-01-20]. Dostupné online. (česky) 
  7. a b Wilde planten: Scirpus sylvaticus [online]. Wilde planten in Nederland en België, NL [cit. 2016-01-20]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  8. MAREK, Lukáš; ŘEZNÍČKOVÁ, Pavla; KOPP, Radovan. Vodní rostlina I: Skřípina lesní [online]. Mendelova univerzita v Brně [cit. 2016-01-20]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]