Shirana Shahbazi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shirana Shahbazi
Shirana Shahbazi, vernisáž výstavy Takže znova, Galerie Rudolfinum, Praha, 2012
Shirana Shahbazi, vernisáž výstavy Takže znova, Galerie Rudolfinum, Praha, 2012
Narození1974
Teherán
ÍránÍrán Írán
Povolánífotografka
Hnutíkonceptualismus
Webová stránkawww.shiranashahbazi.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shirana Shahbazi (* 1974 v Teheránu) je íránská konceptuální fotografka působící ve Švýcarsku.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Od svých 11 let žila v Německu. Studovala fotografii a design na uměleckých školách Fachhochschule v Dortmundu (1995-1997) a Hochschule für Gestaltung und Kunst v Curychu (1997-2000). Po ukončení studií získala zahraniční stipendia v New Yorku (2002) a v Berlíně (2005). V roce 2000 společně s teoretikem kultury a kritikem Tirdadem Zolghadrem a grafickým designérem Manuelem Krebsem založila umělecký kolektiv SHAHRZAD (ŠEHEREZÁDA). Společně se věnují výstavní činnosti, píší a zveřejňují v různých sbornících, autorských publikacích i knihách literárně-vizuální eseje, ve kterých se zaměřují na aktuální společenské jevy i proměňující se roli umění ve společnosti. V roce 2002 obdržela prestižní mezinárodní cenu Citibank Group Photography Prize za výstavu fotografií Goftare Nik/Good Words (Dobrá slova, 2000-2001). Výstava byla prezentována jako nástěnná mozaika autorčiných vlastních fotografií v kombinaci s jejich kopiemi namalovanými íránskými pouličními malíři. Autorka na nich bez emocí zachytila každodenní situace obyčejných lidí v Teheránu a zaměřila se na zobrazení protikladů současného Íránu.

Shirana Shahbazi a Hilla Becher, Galerie Rudolfinum, Praha, 2012

Hlavním tématem předcházející tvorby Shirany Shahbazi bylo fotografické zachycování různých prostředí a životního stylu jejich obyvatel. Fotografovala krajiny a portréty na mnoha místech světa. Tak vznikly soubory Painted Desert, Mir nebo Landschaften, v jejichž souvislosti je zmiňováno její ovlivnění düsseldorfskou školou a tvorbou jejich hlavních představitelů Thomase Ruffa a Thomase Strutha.

V současné době Shirana Shahbazi vytváří barevná a černobílá zátiší z geometrických útvarů nebo předmětů, inspirovaných malbami starých holandských mistrů. Přestože některé její práce působí až uměle, jako by byly vytvořeny počítačovou technikou, není tomu tak. Autorka používá klasický starý fotoaparát a abstraktní obrazce svých děl vytváří v ateliéru z modelů vyrobených z umělé hmoty. Barevná paleta jejích kompozic, způsob kladení ploch světlých i tmavých pastelových odstínů vedle sebe a jejich vzájemné prolínání, odkazují ale na autorčiny íránské kořeny více, než je ona sama ochotna si přiznat. Podle mínění odborníků je barevnost v její tvorbě ovlivněna starými perskými malbami, textilními tkaninami a koberci, stejně jako obrazy současných íránských malířů. Dvě různé kultury, které ovlivňovaly autorčin život jsou zřejmě příčinou její určité melancholie, která se projevuje v některých jejích kompozicích (zátiší s lebkou, mrtvý kohout aj.) Autorka v poslední době zkoumá také možnosti fotografických technik jako v případě tapiserie, na jejíž tkaný povrch je obraz nanesen fotografickou cestou. Další ukázkou nových postupů je velkoplošné černobílé zátiší přemalované technikou používanou íránskými malíři při vytváření velkoplošných, kreslených reklam. Tímto způsobem spolupracuje se současnými íránskými malíři a výtvarníky a její fotografická tvorba, jako zpětná vazba, tvoří základ pro nově vznikající obrazy, ručně tkané koberce, tapiserie nebo velkoplošné reklamy.

Mezi fotografické události roku patřila i výstava Takže znova/Then Again (2012) v Galerii Rudolfinum, která byla připravena ve spolupráci s Fotomuseem ve Winterthuru a byla prezentována jako protipól souběžně probíhající výstavy prací Bernda a Hilly Becherových.[1] Sama autorka se považuje za obdivovatelku, a v jistém smyslu, i žákyni těchto průkopníků konceptuální fotografie, kteří ovlivnili celou generaci evropských fotografů.

Výstava představila osmnáct převážně velkoformátových fotografií, na kterých autorka zachytila kombinace barevných a černobílých zátiší, někdy doplněných o geometrické útvary a předměty a také zátiší s květinami, ovocem i různými přírodninami, inspirovaná holandskými zátišími 17. století.

Autorka žije a pracuje v Curychu.

Samostatné výstavy[editovat | editovat zdroj]

Výstavy SHAHRZAD[editovat | editovat zdroj]

Fotografické publikace a eseje[editovat | editovat zdroj]

Publikace SHAHRZAD[editovat | editovat zdroj]

(s Tirdadem Zolghadrem a Manuelem Krebsem)

  • SHAHRZAD#1 - Shahrzad, 2002
  • SHAHRZAD#2 - Oil, 2002,
  • SHAHRZAD#3 - The Americas, 2003,
  • SHAHRZAD#4 - Jamaran 2004

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Kromě mezinárodní ceny Citibank Group Photography Prize, 2002, Londýn, obdržela v letech 2000 - 2004 za přínos výtvarnému umění a kultuře dalších 6 cen v Curychu, Bernu a Berlíně.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WOMBEL, Paul. Blink. 100 photographers, 10 curators, 10 writers. Londýn, New York: Phaidon Press, Inc., 2002. 440 s. ISBN 978-0714841991. (anglicky) 
  • GROSENICK, Uta; SEELIG, Thomas. Photo Art: Fotografie im 21. Jahrhundert. Kolín nad Rýnem: Dumont Buchverlag, 2007. 519 s. ISBN 978-3832177812. S. 389–401. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]