Saxegothaea conspicua

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSaxegothaea conspicua
alternativní popis obrázku chybí
Saxegothaea conspicua
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď nohoplodovité (Podocarpaceae)
Rod Saxegothaea
Lindl.
Binomické jméno
Saxegothaea conspicua
Lindl.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Samičí šištice

Saxegothaea conspicua je jehličnatý stromčeledě nohoplodovitých rostoucí v Jižní Americe, jediný druh monotypického rodu Saxegothaea.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Ve volné přírodě vyrůstá pouze v Patagonii, hlavně v chilských regionech Maule, Bío-Bío, Araucanía, Los Lagos a Aysén, přibližně od 35° po 46° jižní zeměpisné šířky s přesahy za hranici do Argentiny. Vyskytuje se v Andáchnadmořské výšce od 700 do 2000 m. n. m. ve vlhkých oblastech s častými dešťovými srážkami kde netrvá období sucha déle než měsíc. Dospělý strom toleruje občasné nízké teploty (-20 °C) i pár týdnů trvající sněhovou pokrývku.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tato jednodomá pomalu rostoucí dřevina je strom dorůstající do výše 25 m s kmenem o výčetní loušťce až 1 m. Šedě hnědá až purpurově hnědá, tlustá, podélně rýhovaná kůra je velmi drsná a její zkorkovatělé části se odlupují, objevuje se pak světlý podklad. V přeslenech po 3 nebo 4 vyrůstají široce rozložité větve s převislými špičkami. Čárkovité až čárkovitě kopinaté, u báze zúžené v krátký řapík a na konci ostře špičaté listy vyrůstají na dlouhých výhonech ve šroubovici a na postranních ve dvou řadách. Jsou dlouhé od 15 po 25 mm a široké 2 až 3 mm, kožovité a tvrdé. Svrchu mají barvu tmavozelenou a zespod jsou dva modravě bílé pruhy oddělené výrazně zeleným středním žebrem.

Válcovité hnědé samčí šištice asi 5 mm dlouhé, vyrůstající na špičkách krátkých výhonků v úžlabí listů, produkují četná pylová zrna s dvěma vzduchovými vaky. Téměř kulovité samičí šištice mají v průměru 1 až 1,5 cm a objevují se koncích větviček na stopkách dlouhých 1 cm, jejich střechovitě uspořádané listeny jsou se širokou bází a špičatými konci. V šišce po opylení dozrává 6 až 12 mírně vejčitých, hnědých semen o průměru 3 mm s tvrdým osemením.[2][3][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dřevo těchto jihoamerických endemitů je velice kvalitní a v minulosti se často využívalo v truhlářství, převážně pro výrobu nábytku. V poslední době se jeho těžba snižuje, neboť početní stavy Saxegothea conspicua rapidně klesají a dřevo se stává vzácné. Podle IUCN je tato dřevina řazena mezi téměř ohrožené druhy (NT).[2][3][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b c Enciclopedia de la Flora Chilena: Saxegothaea conspicua [online]. Florachilena.cl [cit. 2012-08-29]. Dostupné online. (španělsky) 
  3. a b c Chileflora: Saxegothaea conspicua [online]. Chileflora, Talca, Cl [cit. 2012-08-29]. Dostupné online. (španělsky) 
  4. Dendrologie.cz: Saxegothaea conspicua [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 09.06.2007 [cit. 2012-08-29]. Dostupné online. (česky) 
  5. IUCN Red List of Threatened Species: Saxegothaea conspicua [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2012 [cit. 2012-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]