Sarbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sarbel Michael
řecky Σαρμπέλ Μιχαήλ
arabsky شربل مخائيل‎
Základní informace
Rodné jméno Charbel Michael
Jinak zvaný Sarbel
Narození 14. května 1983 (35 let)
Anglie Londýn (Southgate), Anglie
Žánry Pop, laika
Povolání Zpěvák, tanečník
Aktivní roky 2004
Vydavatelé Sony Music Greece (20042008)
4Music (20092011)
HoneyBel Music (2011—)
Web Sarbel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sarbel Michael řecky Σαρμπέλ Μιχαήλ arabsky شربل مخائيل‎ (* 14. května 1983 Londýn, Anglie, Spojené království) známý profesionálně jen jako Sarbel je kyperský Řek a zároveň popový zpěvák částečně kyperského a libanonského původu. Je dobře známý na Kypru, v Řecku a v některých částech arabského světa pro jeho debutový singl "Se pira sovara" a jeho následné albuma Parakseno sinesthima, Sahara a Kati san esena. Reprezentoval Řecko na Eurovision Song Contest 2007 s písní "Yassou Maria", která se umístila na #1 na Kypru a Řecku a objevilo se v UK Singles Chart.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sarbel se narodil a vyrůstal v severní části Londýna, v Southgate, v Anglii. Má kyperského otce Eliase, který je také zpěvák a hraje na buzuki. Matka, která je v maronitské katolické církvilibanonské kořeny a profesí je právnička. Sarbelova rodina v létě často podniká cesty do Řecku a na Kypru. Získal vzdělání na jezuitské vysoké škole Svatého Ignáce v Enfieldu. Studoval hudbu, drama a múzická umění. Od svých 5 do 16 let vystupoval v anglické národní opeře a v Royal Opera House v Covent Garden. Nahrál operu Tosca do angličtiny pro Chandos Records jako chlapec pastýře.[2]

Byl pojmenován po matce Maronitě Saint – Charbel. Jméno se správně vyslovuje [šarbel], ale protože standardní řecká abeceda postrádá š, vyslovuje to jako [sarbel], dle řecké transliterace.

Zpíval každoročně ve škole Sv. Ignáce a na talentových show.

Když mu bylo 18, rozhodl se navštívit Krétu, kde zpíval v heraklionském palladiu. Objevil Řecko, tradiční řecké zvyky, a znovu poznal řeckou folkovou hudbu, kterou mu dával poslouchat jeho otec, když byl Sarbel ještě dítě. Po tomto už nic nevymazalo Sarbelovi Řecko z hlavy. Měl blíže k Řecku, než kdykoli předtím. Ve věku 21 let podepsal šestiletý nahrávací kontrakt se společností Sony BMG.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

2004-2005: Parakseno sinesthima (Παράξενο Συναίσθημα)[editovat | editovat zdroj]

Na výsluní se dostal v roce 2004, kdy nahrál orientální hit "Se pira sovara", který představil spolu s řeckou zpěvačkou Irini Merkouri, který nejprve představil mladý zpěvák fanouškům v Řecku, ale i napříč Blízkým Východem (zejména na Kypru a Libanonu). Píseň "Se pira sovara" vychází z arabské písně nazvané "Sidi Mansour" podle Sabera Rebaïe. Na stejném CD (CD singl) vypustil 2. duet se Merkouri nazvaný "Agapi Mou Esi". V roce 2005 vydal své sólové debutové album nazvané Parakseno sinesthima (řecky Παράξενο συναίσθημα). Toto album se stalo zlatým a bylo znovu vydáno s písní "Thelo na Petaxo" sponzorované kosmetickou společností Wella a bonusovou stopou "Boro Boro", která se stala slavnou během ceremoniálu udílení cen televize MAD. Písně "Se Pira Sovara", "Sokolata" a "Thelo Na Petakso" jsou jen některé nejvýznačnější.

2006: Sahara[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2006 vydal své druhé album - Sahara. Stejného roku nahrál duet s řeckou zpěvačkou Natassou Theodoridou pojmenovaný "Na' Soun Thalassa", který byl také zahrnut jako bonusová píseň na albu. Mezi pozoruhodné písně patří "Taxe Mou", "Sahara" a "Enas Apo Mas".

2007: Eurovision Song Contest a Sahara: Euro Edition[editovat | editovat zdroj]

Sarbel na soutěži Eurovision 2007

Když rostla jeho obliba, bývalá řecká televize ERT požádala Sarbela, aby soutěžil o letenku k reprezentaci Řecka na Eurovision Song Contest 2007 konané ve finských Helsinkách. Soutěžil proti uznávanému zpěvákovi Christosu Dantisu a nováčkovi Tamta.

O tři roky později, poté, co začal zpívat profesionálně v řeckých klubech v Londýně, se rozhodl vrátit se do Řecka. Když se sešel s Panagiem Sterigou a producentem Giannisem Doulamisem, otevřely se mu dveře ke svému snu - nahrát desku se Sony BMG. Na jaře roku 2005 vyšel jeho první singl s názvem "Se Pira Sovara."

Sarbelovo první album, "Parakseno Sunaisthima", byl velkým hitem a velmi brzy nebylo toto CD nikde k dostání.

Za vším stojí ženy, dalo by se říci - osudovým mu bylo setkání s Irini Merkouri, se kterou dělal Sarbel první krůčky na vrchol slávy. Jezdil s ní na její koncerty a byla mu dobrou kamarádkou a rádkyní co se týká muziky.

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a v létě roku 2006 vydal Sarbel druhé album s názvem "Sahara". V té samé době se zrodil nádherný duet s Natasou Theodoridou - "Na´soun thalassa".

Ještě to léto se vydal s Antonisem Remosem na koncertní šňůru po Soluni a Jižní Africe. Sarbel potom cestoval s neustále odjíždějící a zase se vracející populární zpěvačkou Vanesou Adamopoulou a zorganizoval koncerty po celém Řecku a Kypru. Spolupracoval také s Nikem Makropoulosem.

Do povědomí diváků z celého světa se dostal až vystoupením v soutěži Eurovision Song Contest, kdy se představil s písní Yassou Maria v anglické verzi. Tuto píseň zpívá ještě ve verzi řecké, která se mi zdá být lepší.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zobbel.de/cluk/070526cluk.txt
  2. http://www.sonybmg.gr/page/artist/artists_greek.asp?art_id=41

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]