Sanremo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
San Remo / Sanremo

přístav a San Remu
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 15 m n. m.
Stát Itálie Itálie
oblast Ligurie
provincie Imperia
San Remo
Red pog.svg
San Remo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 54,73 km²
Počet obyvatel 55 058 (2015)
Hustota zalidnění 1 006 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.comunedisanremo.it
Telefonní předvolba 0184
PSČ 18038
Označení vozidel IM
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sanremo (také San Remo, latinsky Villa Matutiae) je italské město v oblasti Ligurie, v provincii Imperia. V současné době je po Janově, La Spezii a Savoně čtvrtým největším ligurským městem.

Město je známé jako turistické letovisko na riviéře, místo pořádání hudebního festivalu a sídlo jednoho ze čtyř kasin v Itálii. 16. května 1926 tady zemřel poslední osmanský sultán Mehmed VI.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické objevy dokládají stálou přítomnost obyvatel v daných místech již v paleolitu. Jako obec či osada bylo San Remo založeno Římany pod názvem Villa Matutia. V raném středověku došlo ke zvýšení počtu obyvatel. Centrum obce se přesunulo do kopcovité oblasti, kde bylo založeno staré město La Pigna, které bylo před nájezdy Saracénů opevněno zdí.

San Remo a Ligurské Alpy

Zpočátku bylo San Remo pod nadvládou diecéze Albengy, následně hrabat z Ventimiglie a později náleželo pod biskupství v Janově. V roce 1297 bylo San Remo prodáno janovským šlechtickým rodům Doriů a De Mari. V roce 1361 přešlo pod správu Janovské republiky. V roce 1367 se město vykoupilo, stalo se nezávislou obcí, nicméně se statusem ochrany Janovské republiky. Celé 16. století je pro San Remo a celou oblast riviéry (včetně francouzské části, Azurového pobřeží) ve znamení boje proti invazím Saracénů a pirátů. V roce 1814 se San Remo stalo součástí Sardinského království. Po sjednocení Itálie v roce 1861 se město začíná rozšiřovat a postupně se stává jedním z nejznámějších turistických letovisek na riviéře.

Město[editovat | editovat zdroj]

San Remo je již více jak 150 let jedním z nejznámějších letovisek Italské riviéry, respektive Riviery di Ponente. Centrum města leží v okolí přístavu. Střed města tvoří náměstí Piazza Eroi Sanremesi. Západně od náměstí, v kopcovitém terénu, leží staré město La Pigna s úzkými uličkami. Jižně, směrem k přístavu, se nachází nové město vystavěné v druhé polovině 19. století. K hlavním památkám v Sanremu náleží románsko-gotická katedrála San Siro ze 13. století na starém městě, pevnost Forte Santa Tecla (leží v přístavu) postavená Janovany okolo roku 1754, Palazzo Borea d'Olmo z pozdního středověku (sídlí zde archeologické muzeum), budova kasina Casino Municipale vystavěná v letech 1904 - 1906 nebo Villa Nobel z roku 1874 v maurském slohu, kde žil Alfred Nobel. Hlavní třídou na novém městě je Corso Matteoti. Moderní jachetní přístav je postaven pro 800 lodí.[1]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

San Romolo, Poggio, Bussana, Bussana Vecchia, Coldirodi, Verezzo, San Bartolomeo, Gozo Superiore, Gozo Inferiore, Verezzo San Donato, Verezzo Sant'Antonio, San Giacomo, San Giovanni, Borello

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3. S. 584 - 585.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]