Cervo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cervo
Cervo Altstadt 20090902.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška66 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
regionLigurie
provincieImperia
Cervo
Cervo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha3,6 km²
Počet obyvatel1 139 (2018)[1]
Hustota zalidnění317,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.cervo.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cervo je obec, původně středověké město, v Ligurii, v provincii Imperia, na severozápadě Itálie. Cervo leží na pobřeží Ligurského moře, v Janovském zálivu. Je součástí Italské riviéry, respektive její východní části Riviery di Ponente. Je vzdálené přibližně 40 km východně od Sanrema a 110 km západně od Janova.[2]

Město[editovat | editovat zdroj]

K hlavním památkám v obci náleží barokní kostel San Giovanni Battista postavený v letech 1686 až 1722, hrad Castello di Cervo ze 13. století, románský kostel Santa Caterina rovněž ze 13. století, dále kostel San Nicola da Tolentino z poloviny 18. století a několik palácových staveb ze 17. až 19. století.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Cervo je spojeno se svou historií a jejími počátky. To okamžitě pochopíme z jeho architektury a její středověké struktury. Dokonce i jeho jméno má vzdálené počátky. Podle některých historických pramenů, to vypadá, že Cervo pochází ze starověkého latinského slova “sluha” (doslovně: nabízet služby). Toto slovo bylo obvykle používáno v římských dobách na znameních a nad vchody hostinců, kde mělo naznačovat pohostinnost.

Jen v pozdním 16. st., s rozšířením lidového jazyka, bylo jméno Servo přeměněné v Cervo.

Zdá se, že první obydlené jádro se datuje do pravěku. Bylo obýváno Liguriani Ingauni, což bylo starověké místní obyvatelstvo.

V roce 181 př. n. l. si Cervo podmanila římská Říše a to trvalo až do jeho pádu v 476 n. l.

Na počátku 13. století se prohlásila za samostatnou obec, která přijala protektorát Janovské republiky, zatímco v roce 1330 se stala místem vedení maltézských rytířů, byť jen na krátkou dobu.

Mezi XVI. a XVII. stoletím bylo objektem četných nájezdů hrůzných Saracenských pirátů. Tato vylodění, následované násilnými a brutálními nájezdy, byly běžným jevem v celé západní Ligurii. Nicméně, piráti se zaměřili více na Cervo, protože byli přitahováni korálovým obchodem. Hlavní činností obyvatel bylo totiž lovení korálů v celé oblasti zdejších moří až po Sardinii a Korsiku.

Historické centrum[editovat | editovat zdroj]

Historické centrum zůstalo po celá staletí beze změny a lze ho projít pouze pěšky po úzkých uličkách, které se od moře zvedají až k výběžku, na kterém stojí majestátní kostel San Giovanni Battista, nazývaný také „dei Corallini“, protože byl postaven díky příspěvkům korálových rybářů.

Kostel byl postaven v 17. a 18. století a byl navržen architektem Giobatta Marvaldi. Barevný styl fasády a luxusní interiéry jsou barokně zdobené mramorem. Vaše cesta po Cervu začne odtud.

Opouštíte-li kostel a odbočíte doprava přes ulici Grimaldi-Salineri, dostanete se na náměstí Piazza Santa Caterina, kde můžete obdivovat hrad Castello dei Clavesana, postavený homonymními markýzy v 17. století. Budova včlenila předchozí románskou věž postavenou na obranu vesnice v byzantské době. Nyní je zámek domovem Národopisného muzea (Museo Etnografico).

Další historické budovy, které můžete obdivovat, jsou: bývalá Oratorie Santa Caterina d'Alessandria postavená ve 13. století, kostel San Nicola da Tolentino postavený na troskách starobylého pohanského chrámu, Palazzo Morchio ze 17. století, současná radnice a věž Sant'Antonio, postavená na vrcholu Capo Cervo proti Saracenským nájezdům.

Mezinárodní festivaly[editovat | editovat zdroj]

Hudba a Cervo mají hluboké spojení, které trvá od roku 1964, roku, ve kterém byl založen "Mezinárodní festival komorní hudby", známý také jako Cervo Festival.

Akce, která láká hudebníky a diváky z celého světa, se zrodila díky Sandorovi Veghovi, maďarskému houslistovi, který viděl velký potenciál v charakteristické konkávní fasádě kostela San Giovanni. Díky této zvláštní architektonické zvláštnosti je akustika centrálního náměstí Piazza dei Corallini téměř dokonalá.

V této magické atmosféře, v letních večerech, můžete být uneseni hudbou některých nejznámějších klasických hudebníků na světě: Pietra Citatiho, Henryho Fursta a jeho ženy Orsola Nemi, Casorati, Campagnoli, Giny Lagorio, Maurizia Polliniho, Alexis Weissenberg, Jörg Demus, Jeffrey Swann, Paul Badura-Škoda, abychom jmenovali alespoň některé.

Kromě festivalu Cervo charakterizují a označují dny a letní večery i další akce. Mezi nimi, "Cervo ti Strega": kulturní a literární akce trvající několik dní. Protagonisty této akce je pět spisovatelů - finalistů „Premio Strega“.

Enogastronimické tradice[editovat | editovat zdroj]

Krajina obklopující Cervo také ovlivnila jeho gastronomickou tradici.

Hlavními produkty jsou ve skutečnosti extra panenský olivový olej vyrobený z plodů olivovníků, které bujně rostou za středověkou vesnicí, rybi, které jsou denně lovené v místních vodách, a Vermentino, bílé víno vyrobené z hroznů, které rostou v přilehlých vinicích.

S takovým množstvím kvalitních produktů není divu, že město oplývá vynikajícími restauracemi jak v historickém centru, tak na nábřeží.

Vesnice vesnic[editovat | editovat zdroj]

Cervo, které spolu s vesnicemi Imperie, jako jsou Apricale, Seborga, Lingueglietta a Triora je součástí sdružení "Nejkrásnější vesnice Itálie", bylo v roce 2016 nominováno jako Borgo dei Borghi televizním vysíláním Alle falde del Kilimangiaro na Rai 3 (italská veřejnoprávní televizní stanice).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popolazione Residente al 1° Gennaio 2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-16]
  2. Italia. Ostfildern, Stuttgart: Marco Polo, 2012. 184 s. ISBN 978-3-8297-3706-7. S. 44. 
  3. ABEND, Bernhard; SCHLIEBITZ, Anja. Itálie. 1. vyd. Ostfildern, Stuttgart: Baedeker, 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3. S. 583. 

https://www.imperiadavedere.it/luoghi/3453-cervo-ligure-borgo-medievale.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]