Sambar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sambar

Sambar deer Cervus unicolor.jpg
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: Animalia
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: přežvýkavci (Ruminantia)
Čeleď: jelenovití (Cervidae)
Podčeleď: jeleni (Cervinae)
Rod: Sambar (Rusa)
C.H.Smith, 1827

Sambar je rod jelenovitých přežvýkavců, jehož zástupci jsou rozšířeni v jižní a jihovýchodní Asii. Byli importováni i do Austrálie, na Nový Zéland a dokonce do Ameriky.[1]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

  • Rusa alfredi - Sambar skvrnitý
  • Rusa marianna - Sambar luzonský
  • Rusa timorensis - Sambar ostrovní
  • Rusa unicolor - Sambar indický

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

První tři druhy jsou domovem na ostrovech jihovýchodní Asie, sambar indický je rozšířen od indického subkontinentu na východ do Zadní Indie a jižní Číny a na jih až na Sumatru a Borneo.

Sambar indický[editovat | editovat zdroj]

Sambar indický

Ze sambarů je největší a nejtěžší. Průměrná váha je 110–310 kg, výška v kohoutku 0,7-1,5 m. Samci mají mohutné, až 1 m dlouhé paroží s třemi výsadami. Samice paroží nemají. Srst je krátká a hrubá, obvykle bez skvrn, a to i u mláďat.[1] Barva srsti je proměnlivá, od žlutohnědé přes různé odstíny hnědé až do tmavě šedé.

Obývá různá prostředí, přednost dává hustší vegetaci. Vyskytuje se v nadmořských výškách od mořské hladiny až do 3 700 m. n. m.

Sambar indický je stádové zvíře. Samci žijí samostatně, samice se shlukují do menších či větších skupin. Potravu si sambar indický příliš nevybírá, pase se na široké škále stromů, keřů i bylin. Je aktivní především za soumraku a v noci.

Sambar indický je oblíbenou kořistí tygrů a asijských lvů. Levharti a dhoulové útočí většinou spíše na mladé a nemocné kusy.

Status IUCN: zranitelný (VU)

Sambar ostrovní[editovat | editovat zdroj]

Dříve byl známý jako jelen (sambar) hřívnatý. Původní rozšíření zahrnuje ostrovy Malých a Velkých Sund (Jáva, Bali, Timor, Celebes) a Moluky. Byl importován například do Austrálie a na Nový Zéland.[1]

Je menší než sambar indický, váha 50–160 kg, výška v kohoutku 0,8-1,2 m. Zdržuje se především na travnatých plochách a plantážích. Je dobrý plavec.[1]

Status IUCN: zranitelný (VU)

Sambar skvrnitý[editovat | editovat zdroj]

Vzácný druh žijící na filipínských ostrovech Panay a Negros. Dříve se vyskytoval i na dalších ostrovech, například na Cebu, Leyte či Samaru. Údaje o počtu divokých jedinců jsou velmi rozporné, průzkum na Negrosu z roku 2009 nalezl populaci v počtu asi 300 jedinců.[2][3] Množství sambarů skvrnitých žije v zajetí.

Jak jméno napovídá, na rozdíl od ostatních sambarů je skvrnitý, srst je hustá a jemná.[1]

Status IUCN: ohrožený (EN)

Sambar luzonský[editovat | editovat zdroj]

Žije na filipínských ostrovech, například na Luzonu, Mindoru a Mindanau. Importován byl mimo jiné na Guam (kde se přemnožil) a Saipan (kde se neudržel).

Status IUCN: zranitelný (VU)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sambar Deer na anglické Wikipedii a Philippine deer na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e ANDĚRA, Miloš; ČERVENÝ, Jaroslav. Svět zvířat III / Savci (3). Praha : Albatros, 2000. ISBN 80-00-00829-7. S. 76-78.  
  2. Rare deer reveals signs of life [online]. BBC Earth News, 2009-05-22, [cit. 2009-07-07]. Dostupné online. ((anglicky)) 
  3. Wildlife Extra News - World’s rarest deer found alive and well on Philippine islands [online]. Wildlifeextra.com, 2009-07-22, [cit. 2009-07-29]. Dostupné online. ((anglicky))