Sambar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSambar
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkavci (Ruminantia)
Čeleďjelenovití (Cervidae)
Podčeleďjeleni (Cervinae)
Rodsambar (Rusa)
C. H. Smith, 1827
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sambar (Rusa) je rod jelenovitých přežvýkavců, jehož zástupci jsou rozšířeni v jižní a jihovýchodní Asii. Byli importováni i do Austrálie, na Nový Zéland, a dokonce do Ameriky.[1]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

 • Sambar skvrnitý (Rusa alfredi)
  • Sambar skvrnitý je vzácný druh sambara žijící na filipínských ostrovech Panay a Negros. Dříve se vyskytoval i na dalších ostrovech, například na Cebu, Leyte či Samaru. Údaje o počtu divokých jedinců jsou velmi rozporné, průzkum na Negrosu z roku 2009 nalezl populaci v počtu asi 300 jedinců.[2][3] Množství sambarů skvrnitých žije v zajetí. Jak jméno napovídá, na rozdíl od ostatních sambarů je skvrnitý, srst je hustá a jemná.[1] Status IUCN: ohrožený (EN).
 • Sambar luzonský (Rusa marianna)
 • Sambar ostrovní (Rusa timorensis)
 • Sambar indický (Rusa unicolor)
  • Sambar indický je ze sambarů největší a nejtěžší. Průměrná váha je 110–310 kg, výška v kohoutku 0,7–1,5 m. Samci mají mohutné, až 1 m dlouhé, ale málo větvené paroží, obvykle jen se třemi výsadami. Samice paroží nemají. Srst je krátká a hrubá, obvykle beze skvrn, a to i u mláďat.[1] Barva srsti je proměnlivá, od žlutohnědé přes různé odstíny hnědé až do tmavě šedé. Srst je nápadně hrubá až drátovitá. Obývá různá prostředí, přednost dává hustší vegetaci. Vyskytuje se v nadmořských výškách od mořské hladiny až do 3 700 m n. m. Sambar indický je stádové zvíře. Samci žijí samostatně, samice se shlukují do menších či větších skupin. Potravu si sambar indický příliš nevybírá, pase se na široké škále stromů, keřů i bylin. Je aktivní především za soumraku a v noci. Sambar indický je oblíbenou kořistí tygrů a asijských lvů. Levharti a dhoulové útočí většinou spíše na mladé a nemocné kusy. Status IUCN: zranitelný (VU).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

První tři druhy jsou domovem na ostrovech jihovýchodní Asie, sambar indický je rozšířen od indického subkontinentu na východ do Zadní Indie a jižní Číny a na jih až na Sumatru a Borneo.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sambar Deer na anglické Wikipedii a Philippine deer na anglické Wikipedii.

 1. a b c d e ANDĚRA, Miloš; ČERVENÝ, Jaroslav. Svět zvířat III / Savci (3). Praha: Albatros, 2000. ISBN 80-00-00829-7. S. 76–78. 
 2. Rare deer reveals signs of life [online]. BBC Earth News, 2009-05-22 [cit. 2009-07-07]. Dostupné online. ((anglicky)) 
 3. Wildlife Extra News - World’s rarest deer found alive and well on Philippine islands [online]. Wildlifeextra.com, 2009-07-22 [cit. 2009-07-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-16. ((anglicky)) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]