Rybniční soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bezdrev - největší rybník Hlubocké rybniční soustavy
Prostřední rybník - jeden ze soustavy Lednických rybníků

Rybniční soustava je seskupení více rybníků v určité oblasti nebo povodí. Jednotlivé rybníky rybničních soustav bývají navzájem propojeny umělými kanály nebo přírodními vodními toky, nebo jsou odděleny pouze menšími hrázemi. To umožňuje přepouštění vody mezi rybníky.

Rybniční soustavy byly na území Čech a Moravy zakládány už od středověku. Jsou ukázkou měřičské a stavitelské dovednosti té doby i zdařilého využití místních podmínek k přeměně původně bažinatého území na kulturní hospodářskou krajinu. Kromě svého hlavního účelu – umělého chovu ryb – mají význam i pro hospodaření s vodou, zejména jako protipovodňová opatření nebo zdroje závlah.[1]

V některých oblastech rybníky téměř zanikly, ale někde se jich v ucelených soustavách stále relativně hodně vyskytuje, zejména v povodí řek Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře.[2]

Některé známé rybniční soustavy v Česku[editovat | editovat zdroj]

jižní Čechy (povodí Vltavy)

Plzeňský kraj (povodí Vltavy)

východní Čechy (povodí Labe)

severní Čechy (povodí Labe)

Českomoravská vrchovina

střední Morava (povodí Moravy)

jižní Morava (povodí Moravy)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GORYCZKOVÁ, Naděžda, et al. Třeboňská rybniční krajina. Návrh krajinné památkové zóny. 1. vyd. Praha: Národní památkový ústav, říjen 2011. 14 s. Dostupné online. 
  2. Meteo Aktuality [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (česky) 
  3. 2. Rybniční soustavy regionu (2.část) | Soutěže města Strakonice. www.souteze.strakonice.eu [online]. [cit. 2019-12-29]. Dostupné online. 
  4. Rybníky | Infocentrum Blatná. www.icblatna.cz [online]. [cit. 2019-12-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOPP, Jan; KŘIVÁNEK, Jiří; NĚMEC, Jan. Rybníky v České republice. 1. vyd. [s.l.]: Consult, 2012. 304 s. ISBN 978-80-903482-9-5. 
  • GRYČOVÁ, Denisa. Archeologie zaniklých vodních děl v jižních Čechách. 1. vyd. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni. Fakulta filozofická, 2017. 102 s. Dostupné online. Diplomová práce. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]