Bezdrev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bezdrev
hladina rybníka u hráze
hladina rybníka u hráze
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresČeské Budějovice
ObecZliv
Bezdrev
Bezdrev
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha520 ha
Max. hloubka7 m
Ostatní
Typrybník
Nadm. výška381 m n. m.
Pobřeží18,5 km
Přítok vodySoudný potok
Odtok vodySoudný potok
Kód památky86943/3-5879 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bezdrev je druhým největším[1] rybníkem nejen v Jihočeském kraji, a druhým největším v České republice. Produkcí ryb však zaujímá místo první.[2] Je největším rybníkem v okrese České Budějovice. Leží na katastru města Zliv, 4 km západně od Hluboké nad Vltavou mezi silnicemi z Českých Budějovic do Vodňan a do Týna nad Vltavou, nedaleko od zámečku Ohrada. Je součástí ptačí oblasti Českobudějovické rybníky. Rybník dostal svůj název dle toho, že původní bažina byla beze stromů, tzv. bez drev.[3]

Bezdrev v číslech[editovat | editovat zdroj]

Hráz má dlouhou 400 m a vysokou 7,8 m. Vodní plocha v nadmořské výšce 381 m má rozlohu 520 ha, katastrální výměra činí 520 ha. Na několika místech rybník dosahuje hloubky až 7 m. Obvod měří 18,5 km.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Rybník je napájen Soudným (Netolickým, Bezdrevským) potokem, který je přítokem Vltavy. Svým umístěním má Bezdrev charakter údolní nádrže a jeho voda je dále rozváděna do menších rybníků a sádek.

Historie a využití[editovat | editovat zdroj]

Podzimní Bezdrev

Bezdrev byl vybudován v letech 149092 na příkaz majitele panství Hluboká Viléma z Pernštejna. V současnosti[kdy?] patří rybník Bezdrev Rybářství Hluboká.

Účelem stavby rybníka byl především chov ryb, jejichž nejhojnějším zástupcem je v rybníce tradiční kapr, ale najdeme zde množství dalších druhů, jako jsou např. štika, amur, lín či sumec.

Bezdrev je dobře známý také jako letní turistické a sportovní středisko. Břehy rybníka jsou posety rekreačními objekty, jejichž obyvatelé přírodní prostředí využívají nejen ke koupání, ale i k vodním sportům, především jachtingu a windsurfingu. Roku 1951 se na Bezdrevě konaly první jachtingové závody, o rok později už místní klub pořádal mistrovství republiky ve třech třídách.[4] V současné době[kdy?] Bezdrev hostí jachtingové závody od dubna do října.[4]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Rybník Bezdrev
Rybník Bezdrev
Bezdrev.jpg

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Některé zdroje, které vycházejí z katastrální rozlohy a ne z rozlohy vodní plochy, ho řadí na druhé místo před Horusický rybník.
  2. rybnikarstvi.pdf [online]. František pouzar [cit. 2009-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  3. PECHAROVÁ, Emilie. Terénní stanice Zemědělské fakulty JU (katedra ekologie) VOMÁČKA [online]. [cit. 2012-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-01. 
  4. a b Historie oddílu TJ Slavoj České Budějovice [online]. TJ Slavoj České Budějovice [cit. 2009-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]