Rudolf Králíček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Králíček
Rudolf Králíček na kresbě od Oskara Brücha (asi 1915)
Rudolf Králíček na kresbě od Oskara Brücha (asi 1915)
Narození 19. ledna 1862
Huštěnovice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 4. ledna 1946 (ve věku 83 let)
Český Těšín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Králíček (19. ledna 1862 Huštěnovice[1]4. ledna 1946 Český Těšín) byl rakousko-uherský vojenský velitel českého původu. Účastnil se 1. světové války a po jejím skončení se stal penzionovaným generálem československé armády.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 19. ledna 1862 v Huštěnovicích do rodiny českého železničáře. Roku 1880 zahájil studium na kadetní škole. Po ukončení studia postupoval ve funkcích a v době vypuknutí války byl velitelem 28. pěší divize v Lublani. Jeho divize byla poslána na ruskou frontu.

Na ruské frontě se Králíček začátkem prosince 1914 stal velitelem IX. armádního sboru 3. armády. Účastnil se koncem prosince bojů o přístupy do Karpat. Po rakousko-uherském vítězství u Gorlice dobyl Králíčkův sbor Rzeszów a pronikl k Sanu.

Během Brusilovovy ofenzívy roku 1916 držel Králíček obrannou linii na řece Seret proti ruské přesile. Poté se v červenci účastnil akcí německé Bohmerovy armády na jihozápadě. Zde Králíčkův sbor odrazil ruský úder na Lvov u Brzezan. V srpnu a září Králíček vedl se svým sborem obranu Lvova.

Krátce poté však Králíček onemocněl a byl hospitalizován. V únoru 1917 byl poslán na italskou frontu. Zde převzal velení nad XVI. armádním sborem Boroevićovy 5. armády. Zde se osvědčil hlavně v desáté a jedenácté sočské bitvě. V květnu 1917 byl Králíček povýšen na generála pěchoty.

V červnu 1918 útočil Králíčkův sbor na Piavě v místě říčního ostrova Papadopoli. Zde musely jeho jednotky kvůli nedostatečné podpoře dělostřelectva ustoupit zpět. V říjnu Králíček znovu onemocněl a musel být hospitalizován. Na frontu se již nevrátil. Po válce se stal penzionovaným generálem československé armády. Zemřel 4. ledna 1946 v Českém Těšíně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kolektiv autorů: Pod císařským praporem - Historie habsburské armády 1526–1918
  • [1] Egger: Kraliček, Rudolf. V: Österreichisches Biographisches Lexikon 1815–1950 (ÖBL). Svazek 4, Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 1969, S. 198

Reference[editovat | editovat zdroj]