Přeskočit na obsah

Roketa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxRoketa
alternativní popis obrázku chybí
Roketa setá (Eruca sativa)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodroketa (Eruca)
Mill., 1754
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roketa (Eruca) je rod středně vysokých bylin který je počtem druhů nevelký, ale vyjma Antarktidy roste ve všech světadílech. V České republice se vyskytujre jediný druh, roketa setá, není však původní.

Jednoleté nebo ozimé rostliny s přímou a rozvětvenou lodyhou která je většinou lysá a jen někdy bývá porostlá jednoduchými chlupy. Listy mají dvojí, přízemní (většinou v růžici) i lodyžní a jsou řapíkaté nebo přisedlé. Přízemné bývají obvykle lyrovitě zpeřené, někdy i dvojitě, řídce i nedělené či zubaté, obdobně jako střídavé lodyžní.

Květy jsou sdruženy do hroznovitých květenství která se s dozráváním plodů prodlužují. Oboupohlavné květy bez listenů mají čtyřčetná okvětí. Někdy vytrvalý kalich má podlouhlé, vzpřímeně rostoucí volné lístky jejichž vnitřní pár je vespod vydutý. Korunní lístky střídající se s kališními jsou žluté nebo krémové s hnědými nebo fialovými žilkami, jsou široce obvejčité, mají nehet dlouhý téměř jako kalich a na koncích občas zářez. V květech je dále šest výrazně rozdílně dlouhých čtyřmocných tyčinek ve dvou kruzích a okolo čtyři nektaria. Gyneceum je složeno ze dvou plodolistů, ve dvoudílném přisedlém semeníku bývá až po 50 vajíčkách v oddílu.

Na tlustých vzpřímených stopkách vyrůstají dvoudílné válcovité nebo elipsoidní, případně čtyřhranné, snadno pukající šešule obsahující ve dvou řadách uspořádána tmavá semena s malým nebo žádným endospermem.[1][2][3]


Všechny rostliny tohoto odolného a na půdu nebo vláhu nenáročného rodu obsahují v pletivu palčivé hořčičné látky ale i hodně vitamínu C a lidskému tělu prospěšné alkaloidy; některé se v minulosti používaly v lidovém léčitelství. Mladé rostliny některých druhů, např. rokety seté, se oblastně používají v gastronomii. Zralá semena obsahují hodně oleje který pro velký obsah kyseliny erukové není vhodný pro potravinářství, ale má dobré technické využití v průmyslu.[4]

  1. Flora of North America: Eruca [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. GATHE, J. FloraBase the Western Australian Flora: Eruca [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008 [cit. 2014-01-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-16. (anglicky) 
  3. AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Brassicaceae Genera of the World: Eruca [online]. Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, rev. 2003 [cit. 2014-01-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-21. (anglicky) 
  4. MOUDRÝ, Jan. Pěstování speciálních plodin: Roketa setá [online]. Jihočeská univerzita, ZF, Katedra rostlinné výroby, České Budějovice [cit. 2014-01-22]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]