Rodneyho povznesení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rodneyho povznesení
Pův. názevTao of Rodney
Číslořada 3
díl 14
PremiéraUSA 11. prosince 2006
Česko 3. června 2009
Tvorba
ScénářDamian Kindler
RežieMartin Wood
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Bezohledný hrdina
Následující →
Hra
Seznam dílů seriálu Hvězdná brána: Atlantida
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rodneyho povznesení (anglicky Tao of Rodney) je čtrnáctý díl třetí řady sci-fi seriálu Hvězdná brána: Atlantida.

Obsah epizody[editovat | editovat zdroj]

Při svém krátkém posledním pobytu na Atlantidě (v epizodě Návrat) Antikové aktivovali mnoho zařízení, která nyní zbytečně vyčerpávají ZPM. Tým pod vedením doktorů McKaye a Zelenky tedy prochází městem a systémy, které nejsou bezprostředně důležité, vypínají. Narazí na laboratoř a při chvilce nepozornosti zde McKaye zasáhne prudký výboj energie.

Po zdravotní stránce je Rodney v pořádku, velmi brzy však začne zjišťovat, že se mu zbystřují smysly a získává zajímavé schopnosti jako telekinezi a čtení myšlenek. Zpočátku ve své nové situaci vidí úžasné možnosti a naplno si je užívá. Přístroj v laboratoři pravděpodobně sloužil Antikům k pomoci s povznesením. Přepsal Rodneyho DNA a pomalu jej posouvá k hranici, kdy jeho tělo nově nabyté schopnosti přestane zvládat. Fyzicky bude připraven se povznést, ale k dalšímu kroku je potřeba také duchovní složka. Pokud McKay nedokáže přizpůsobit i svou duchovní stránku, jeho tělo zkolabuje a Rodney zemře.

Rodney je vyděšený, jeho schopnosti se stále zdokonalují, ale zbývá méně a méně času. Souhlasí s Sheppardovou pomocí s povznesením, protože zjistí, že by se pak mohl vrátit do své lidské podoby, ale nedaří se mu. Nedokáže se na povznesení soustředit, hlavou mu víří myšlenky na desítky technických vylepšení. I pro své povznesení hledá vědecké vysvětlení. Ví, jakých fyzických hodnot musí dosáhnout, a k tomu mu má pomoci přístroj, který dříve Anubis použil při pokusech na Keylekovi.

Rodneyho smrt se blíží a on stále neví, jak se přenést přes duchovní stránku a povznést se. Doktorka Weirová mu navrhne, aby se vyrovnal se svými nedostatky, což je pro McKaye akceptovatelná varianta, a tak se pustí do práce. Omluví se Zelenkovi za neustále urážky a popichování, kterými ho častoval, nabídne Teyle společnost při vzpomínkovém obřadu k výročí smrti jejího otce, dokonce se pokusí omluvit Rononovi a vyléčí jeho dávné jizvy od Wraithů. Doktorce Weirové věnuje knihu, do níž sepsal veškeré její zásluhy, požádá Shepparda, aby promluvil na jeho pohřbu. Pak zkolabuje a je odvezen na ošetřovnu. Těsně před tím, než mu selže srdce, k sobě křečovitě přitáhne doktora Becketta a telepaticky mu předá informaci, co přesně je nutné udělat, aby přístroj v antické laboratoři obrátil proces povznesení a vrátil ho do lidské podoby.

Rodney se rychle zotaví. Ztratí všechny nadpřirozené schopnosti, dokonce ani nerozumí výpočtům, které před svým pokusem o povznesení zaznamenal. Cítí se zle, protože si pamatuje, že se jednalo o velice důležité záležitosti, ale nyní mu nedávají žádný smysl. Navštíví ho však doktorka Weirová a ukáže mu záznam EEG, který dokazuje, že těsně před tím, než zkolaboval, dosáhl hodnot nutných pro povznesení.