Fiktivní materiály ve Hvězdné bráně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ve sci-fi universu Hvězdné brány se objevuje několik fiktivních prvků a materiálů, na kterých se frančíza do velké míry zakládá (hlavně na naquahdahu, z něhož se skládají samotné hvězdné brány). Fiktivních materiálů využívá v naší galaxii i v galaxii Pegasu mnoho různých ras mnoha různými způsoby (nejčastěji však pro bojové systémy). U fiktivních prvků není přesně známo, kde v periodické tabulce prvků by se měly vyskytovat, určitě by se však jednalo o (vesměs přírodní) transurany.

Naquahdah[editovat | editovat zdroj]

Naquahdah (čti nakadah) je supertěžký supravodivý kov schopný uvolňovat několikasetnásobně vyšší množství energie než jakýkoliv pozemský materiál. Je to prvek transuranový, má tedy větší jádro než uran. Přesto je za normálních podmínek stabilní a nevydává radiaci. Je extrémně hustý, jedinou cihlu čistého naquahdahu musí nést dva Jaffové. Je také velmi vzácný, v naší Sluneční soustavě se nevyskytuje vůbec. Doly na naquahdah jsou například na planetách P8X-412 a P5S-117. Naquahdah v tekuté formě má neonově zelenou barvu.

Využití

Je základem veškeré technologie Goa'uldů. Ti ho využívají jako stavební materiál nebo zdroj energie (často v tekuté formě) pro tyčové zbraně, zat'nik'ately, naqadahové bomby, goa'uldské vesmírné lodě. Pro ovládání goa'uldské ozbrojené ruky a léčebného zařízení, které se ovládají myslí, je zapotřebí mít stopové množství naquahdahu v krvi. Jsou z něj postaveny i samotné hvězdné brány a získává z něj energii naquahdahový generátor (naqahdahový generátor je hlavním napájecím prvkem pozemských lodí třídy X-304).

Atomová bomba obohacená o tento prvek má několiksetkrát větší ničivou sílu. Pokud je poslána na planetu, kde se naquahdah přirozeně vyskytuje, může dojít k řetězové reakci a celá planeta se roztaví.

Naquadria[editovat | editovat zdroj]

Naquadria (čti nakadrie) je extrémně nestabilní uměle vytvořený derivát naquahdahu a má několiksetkrát vyšší energetický potenciál než samotný naquahdah.

Před několika tisíci lety Goa'uld Tanos na planetě Langara (planetě Jonase Quinna) experimentoval s tamními ložisky naquahdahu, za účelem exponenciálního umocnění jeho energetického potenciálu. Vyrobil malé množství naquadrie v laboratoři, ale jeho experiment se nezdařil a došlo k řetězové reakci, konverzi naquahdahu na naquadrii, doprovázené velkým výbuchem. K této reakci došlo i přirozeně na jiných planetách (zatím však dějově nepotvrzeno), těch je však velmi málo. (př: Ikarus) Naquadria je velmi radioaktivní a u lidí způsobuje schizofrenii.

Využití

Získávat energii z naquadrie je příliš nebezpečné, proto se musí kompenzovat energetické výkyvy, ale to je velmi složité kvůli její nestabilitě.

Naquadria lze použít pro hyperprostorový generátor (velmi nestabilní a nebezpečné), naquadriovou bombu (Mk - IX), atomovou bombu obohacenou naquadrií, která má mnohem větší ničivou sílu než bomba samotná.

Trinium[editovat | editovat zdroj]

Trinium je nejpevnější známý kov, ovšem v surovém stavu je křehký, ale po vyčištění je až stokrát tvrdší a zároveň lehčí než ocel.

Trinium je hojně využíváno vyspělými civilizacemi ke stavbě vesmírných lodí i jiných technologií. Asgardi jej navíc dokáží upravovat zkombinováním trinia, uhlíku a naquahdahu pro vytvoření extrémně pevné a pružné slitiny, kterou použili na první loď třídy O'Neill.

Využití

Trinium se používá pro stavbu pozemských vesmírných lodí (tříd X-303 a X-304). Ze slitiny trinia a titanu se také skládá ochranný kryt pozemské hvězdné brány, nazývaný Iris. Na triniu se také zakládají tollánské technologie.

Neutronium[editovat | editovat zdroj]

Neutronium je velmi vzácným prvkem. Je základem většiny asgardských technologií, zároveň je však nutný pro výrobu lidské formy replikátora.

Maclarium[editovat | editovat zdroj]

Maclarium původním názvem HU-2340 je uměle vytvořený supertěžký prvek s atomovou váhou nad 200 pojmenovaný po svém smyšleném tvůrci, fyziku dr. MacLarenovi. V epizodě Rudé nebe se SG-1 pokusila zavést Maclarium do slunce planety K'Tau, aby neutralizovalo cizí atomy plutonia a tím zastavilo reakci, která by nakonec učinila planetu K'Tau neobyvatelnou.

Související články[editovat | editovat zdroj]