Rodney McKay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rodney McKay
David Hewlett, herec jenž ztvárnil Dr. Rodney McKaye
David Hewlett, herec jenž ztvárnil Dr. Rodney McKaye
První výskytPovstání
ZtvárnilDavid Hewlett
NamluvilLibor Hruška
Informace o postavě
Rasačlověk
Národnostkanadská
Tituldoktor
Povoláníastrofyzik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. Meredith „Rodney“ McKay (běžně znám jako Rodney McKay) je fiktivní postava v televizním seriálu Stargate Atlantis ztvárněná Davidem Hewlettem. Poprvé se však objevuje již v epizodě 48 hodin televizního seriálu Hvězdná brána. McKay je Kanaďan, ačkoliv pracuje pro Letectvo Spojených států jako expert na astrofyziku, naquadah, antické technologie a systém hvězdné brány.

McKay se připojil k misi na Atlantidu vedené Dr. Elizabeth Weirovou, kde je velitelem vědecké sekce.[1] Byl jedním z prvních dobrovolníků genové terapie Dr. Becketta, při které může člověk získat antický gen, umožňujícímu ovládat antickou technologii.[1] Je členem týmu majora/podplukovníka Johna Shepparda. Těžkým okamžikem je pro něj smrt jeho přítele Carsona Becketta (který se ovšem později vrátí jako klon).[1] Měl vztah s botaničkou Katie Brownovou, v 5. sérii však začne chodit s doktorkou Jennifer Kellerovou.

Má sestru Jeannie Millerovou, která je expertka na teoretickou fyziku a vymyslela, jak vytvořit most mezi dvěma vesmíry a čerpat tak energie z alternativní reality (což by byl nevyčerpatelný zdroj energie). Projekt se ale nevyvíjí podle očekávání, protože se zničeho nic uprostřed zařízení objeví McKay z alternativní reality a oznámí jim, že na druhé straně se tvoří exotické částice, které se nechovají podle žádných fyzikálních zákonů. A také Atlantidě zdůrazní, že druhý vesmír přišel s plánem, kterým by si zachránil svůj vesmír, ale kdyby vyšel, tak by byl zničen náš vesmír. A tak oba McKayové s Jeannie vymyslí, že když vyšlou masivní dávku energie z našeho vesmíru, tak se most zhroutí. Plán vyjde, ale úplně vybijí ZPM, které na Atlantidě měli. (3. série – McKay a paní Millerová)

McKay vymyslí způsob, jak vytvořit mezigalaktický most mezi galaxií Pegasus a Mléčnou dráhou, který se mu následně s pomocí Samanthy Carterové podaří zprovoznit.[1] Tento most je však později zničen Wraithy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rodney McKay na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Dr. Rodney McKay [online]. Fan page David Hewlett [cit. 2008-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]