John Sheppard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Sheppard
Joe Flanigan, herec jenž ztvárnil podplukovníka Johna Shepparda
Joe Flanigan, herec jenž ztvárnil podplukovníka Johna Shepparda
První výskytVynoření
ZtvárnilJoe Flanigan
NamluvilDavid Švehlík
Informace o postavě
Rasačlověk
Národnostamerická
Povolánívoják
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podplukovník John Sheppard je fiktivní postava důstojníka Letectva Spojených států v televizním seriálu Stargate Atlantis, ztvárněná Joe Flaniganem. Do mise Dr. Elizabeth Weirové na Atlantidu se dostal náhodně, když jako pilot generála O'Neilla na základně AntikůAntarktidě zjistil, že má antický gen a dovede tak ovládat a kontrolovat antická zařízení.[1] Krátce po příchodu na Atlantidu se stane vojenským velitelem.[1] Vede vlastní tým vydávající se na jiné planety, v němž je Rodney McKay, Ronon Dex, Teyla Emmagan a do třetí série i doktor Carson Beckett.

John Sheppard[editovat | editovat zdroj]

John je postava, kterou hraje Joe Flanigan. Jeden z nejdůležitějších lidí na Atlantis.

V průběhu seriálu se dostane mnohokrát do střetu s jinými rasami a živočichy. Málem zemře, když se mu na krk přisaje eratuský brouk.[1] Po napadení wraithskou dívkou se sám začne proměňovat ve wraitha.[1] Jeho velký nepřítel je bývalý Geniiský velitel Kolya.[1] V jedné epizodě je jím nalákán do pasti a vzat jako rukojmí.[1] Kolya poté požaduje od Weirové puddle jumpery, jinak se na Sheppardovi bude krmit Wraith. Sheppard se však nakonec s Wraithem domluví a oba utečou. Když jsou skoro dopadeni Geniiskými vojáky, vezme Wraith Sheppardovi poslední zbytky jeho životní síly, aby vojáky přemohl. Poté mu tzv. „darem života“ vrátil jako jeho životní sílu, tak i mládí.[1] Používá pistoli Colt M1911A1 .45.

Je velkým vzorem pro své kolegy z týmu a jedním z jeho nejlepších přátel je Rodney McKay.[1] V jedné epizodě měl milostný vztah s Antičkou, za což mu pak McKay někdy říká kapitáne Kirku.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

John Sheppard se připojil k expedici do Atlantis náhodou. Je to vynikající pilot a ze základny McMurdo letěl s generálem O´Neillem, který si ho vybral jako pilota, jenž ho měl dopravit na základnu v Antarktidě, kde před nedávnem objevili základnu Antiků. Shodou náhod ale major zjistil, že vlastní ATA gen (Ancient Technology Activation Gene), který mu umožňuje ovládat antickou technologii. A to natolik dobře, že ji nejen umí aktivovat, ale také kontrolovat a ovládat.

Je mu proto nabídnuta účast na expedici do města Antiků-Atlantis, jehož adresu objevil Daniel Jackson a které leží hluboko v galaxii Pegasus.

Brzy po příchodu do Pegasu se ovšem stává nechtěným vojenským velitelem, když je plukovník Sumner, který pozici původně zastával, Sheppardem zabit. Na Sumerovi se totiž živila Wraithská královna a Sheppard Sumnera zastřelil, když viděl, že si to Sumner sám přeje. A protože je expedice od Země odříznutá, nezbývá nic jiného, než aby Sheppard jeho pozici zaujal. Později se ukáže, že jeho nadřízení z toho moc nadšení nebyli, protože Sheppard má skvrnu v záznamech. Kdysi při jedné akci odmítl poslechnout rozkaz, když odmítl opustit své dva kolegy v Afghánistánu, a chtěl je zachránit.

Během začátků expedice se ale jeho problémy s autoritami projevily, když se často neshodl s doktorkou Weirovou, velící expedice. Když bylo město napadeno nanovirem, přímo ignoroval její přímý rozkaz. Později si ale své rozpory vyříkali a John se stal doktorce velkou oporou.

Díky její podpoře dokonce při znovu navázání kontaktu se Zemí prosadila, aby dál zůstal vojenským velitelem a navíc mu vynutila i povýšení na podplukovníka.

Při své službě v jiné galaxii se mu nevyhnuly problémy v podobě přisátí mimozemského brouka k jeho krku, což mu v budoucnosti způsobilo další potíže, když se po střetu s Wraithskou dívkou Eliou sám začal v něco podobného broukovi měnit. Doktor Beckett naštěstí našel léčbu, ale u Shepparda tyto události způsobily přirozenou averzi k těmto stvořením.

Má i smrtelného nepřítele v podobě bývalého Geniiského velitele, Kolyi, jenž se nejprve pokusil převzít násilím město. Kolya, který se stal nevítaným i mezi svými lidmi, Sheppardův tým o dva roky později překvapil na jedné planetě, kde Johna unesl a chtěl ho použít jako rukojmí při prosazování svých požadavků směrem k současnému vůdci Genii, Ladonu Radimovi. Sheppard opravdu zkusil, když Kolyovy přesvědčovací prostředky sestávaly z dost nepříjemného živení Wraitha na samotném Sheppardovi. Ten samý Wraith ale pomohl plukovníkovi utéct a později mu dokonce tzv. „darem života“ znovu vrátil jeho sílu a věk, asi po roce tomuto Wraithovi podplukovník Sheppard dal jméno „Todd“.

Sheppard má na Atlantis autoritu a velké slovo, protože často dokáže přesvědčit i doktorku Weirovou. To se mu povedlo i v případě nového člena svého týmu, Ronona Dexe, který se k nim připojil po útěku poručíka Forda, předávkovaného Wraithským enzymem.

Ronon Dex ho velmi respektuje a je mu i hodně vděčný za záchranu života. Sheppard má dále překvapivého nejlepšího přítele v podobě doktora Rodneyho McKaye, s nímž se nejednou dostal do maléru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Sheppard (Stargate) na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f g h Podplukovník John Sheppard (Joe Flanigan) [online]. Stargate Atlantis Project [cit. 2008-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]