Rodney Alcala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rodney Alcala
Základní údaje
Rodné jménoRodrigo Jacques Alcala-Buquor[1]
AliasThe Dating Game Killer
John Berger
John Burger
Rod Alcala
Datum narození23. srpna 1943
Místo narozeníSan Antonio, Texas, USA
Datum úmrtí24. července 2021 (ve věku 77 let)
Místo úmrtíCorcoran, California, USA
Rozsudektrest smrti
Zatčení1979
Oběť
Modus operandiúnos, násilí, znásilnění, vražda
Počet obětí7–100[2]
Období vraždění1968–1979
Stát vražděníSpojené státy americké
Místo vraždyKalifornie, možná New York
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rodney James Alcala (23. srpna 1943, San Antonio, Texas, USA24. července 2021) byl americký sériový vrah, který vraždil mladé ženy v Kalifornii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Rodney Alcala se narodil jako Rodrigo Jacques Alcala-Buquor. Jeho otec rodinu opustil, když bylo Alcalovi 12 let. Ve škole se distancoval od spolužáků. V pubertě se dvakrát pokusil o sebevraždu.

Roku 1960 nastoupil do armády, v roce 1964 se však nervově zhroutil, nakonec musel být propuštěn. Roku 1968 se stal bakalářem umění. V té době došlo k jeho prvnímu pokusu o vraždu.

Vraždy a útěky[editovat | editovat zdroj]

Roku 1968 v noci sledoval osmiletou dívku Tali S. V okamžiku ji unesl k sobě do auta, znásilnil a polomrtvou pohodil na břeh moře. Podařilo se jí přežít. Druhý den uprchl pod jménem John Berger do New Yorku.

Zanedlouho se však pod stejným jménem vrátil. Roku 1971 si vyhlédl dům letušky Cornelie Crilleyové, kterou znásilnil a podřezal. Výsledky DNA potvrdily, že ji zabil Alcala. Ten však opět uprchl do New Hampshiru. Tam byl nakonec poznán a zatčen.

Díky rozdílným zákonům však byl trestán za přestupky a roku 1973 byl propuštěn. Roku 1977 pod svahem v Los Angeles u velkého nápisu Hollywood znásilnil a uškrtil komparsistku Jill Barcombovou. Kvůli její smrti bylo přerušeno natáčení filmu Zabiják za dva centy. V té době se seznámil a spolupracoval s režisérem Romanem Polanským.

V sedmdesátých letech se účastnil seznamovací soutěže The Datinge Game, kde několikrát vyhrál. Jestli zabil některou ze zúčastněných dívek, není jisté.

Tentýž rok zabil Alcala zdravotní sestru Georgii Wixtedovou. O rok později zabil v prádelně Charlottu Lambovou, jejíž tělo bylo nalezeno za dva týdny.

Poslední vražda a soud[editovat | editovat zdroj]

Roku 1979 potkal Alcala dívku Robin Samsoeovou. Vzal ji sebou do křoví a řekl jí, že jí dá bonbóny. Vytáhl však nůž a zabodl jí ho do břicha. Vyndal jednotlivé orgány, které promačkával a poté dívku znásilnil. O měsíc později ho našli agenti FBI a zatkli ho.

Soud neměl na Alacalu mnoho důkazů, navíc Alcala používal během vražd různá jména. Nakonec však byl roku 1980 Alcala odsouzen za vraždy čtyř žen a dívky Robin Samsoeové k smrti. Případ se však kvůli odvolání protahoval dál.

Teprve 9. března 2010 byl Alcala usvědčen a potřetí (tentokrát pravomocně) odsouzen k trestu smrti.[3] Rozsudek nebyl vykonán, Alcala zemřel přirozenou smrtí v nemocnici nedaleko věznice.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rodney Alcala na anglické Wikipedii.

  1. files.usgwarchives.net [online]. [cit. 2010-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-22. 
  2. David Gardner. Rodney Alcala sentenced to death for murders of four women and girl, 12 | Mail Online [online]. Dailymail.co.uk [cit. 2010-04-05]. Dostupné online. 
  3. http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/196302-genialniho-serioveho-vraha-odsoudili-behem-triceti-let-uz-potreti-k-trestu-smrti.html
  4. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/seriovy-vrah-usa-dating-game-trest-smrti-rodney-alcala_2107250617_aur

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]