Robert B. Reich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert B. Reich
22. ministr práce USA
Ve funkci:
20. leden 1993 – 20. leden 1997
PrezidentBill Clinton
PředchůdceLynn Morley Martin
NástupceAlexis Herman
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana

Narození24. června 1946 (77 let)
Scranton
DětiSamuel Reich
Alma materDartmouth College
John Jay High School
Yaleova univerzita
Yaleova právnická fakulta
Univerzitní kolej
Oxfordská univerzita
Profeseekonom, vysokoškolský učitel, politik a politolog
OceněníRhodes Scholarship (1968)
Cena VIZE 97 (2003)
Webová stránkarobertreich.org
CommonsRobert Reich
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Robert Reich (1993)

Robert B. Reich [raiš] (* 24. června 1946, Scranton, Pensylvánie) je americký právník, ekonom a politik, ministr práce v první administrativě Billa Clintona. Je profesorem veřejné politiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley a píše politické komentáře pro řadu časopisů i televizních programů.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v průmyslovém Scrantonu v Pensylvánii v rodině drobného obchodníka a ve škole trpěl šikanou pro svoji malou postavu. Roku 1968 absolvoval s vyznamenáním Dartmouth College a získal stipendium ke studiu filosofie, politiky a ekonomie na Oxfordské univerzitě, současně s Billem Clintonem. Po návratu vystudoval práva na Yaleově univerzitě, kde mezi jeho spolužáky byli manželé Clintonovi a řada budoucích demokratických politiků. Po promoci pracoval jako asistent na ústavním soudu a v letech 1980-1992 přednášel na Harvardově univerzitě, Kennedy School of Governement. Od roku 1992 pracoval s Billem Clintonem v kampani a pak jako poradce a ministr práce. Roku 1996, po Clintonově druhém zvolení, Reich na úřad resignoval a stal se profesorem na Brandeis University. Roku 2002 kandidoval na úřad guvernéra státu Massachusetts, skončil však druhý. V roce 2003 obdržel v Praze Cenu Vize 97, kterou uděluje nadace manželů Havlových.

Postoje[editovat | editovat zdroj]

Robert Reich je vlivný komentátor politického dění a nezdráhá se zřetelně vyjádřit k aktuálním politickým otázkám. Říká, že v moderních společnostech roste moc spotřebitelů a vkladatelů na úkor moci občanů a zaměstnanců, což podle jeho názoru dlouhodobě ohrožuje demokracii. Je zastáncem progresivní daně z příjmu i jiných opatření, která by snížila příjmovou nerovnost. Je ostrým odpůrcem trestu smrti, zastává se však volného potratového zákonodárství. V otázce výše zdanění varuje před populismem a cituje O. W. Holmese: „Daně jsou cena, kterou platíme za civilizovanou společnost“. Na svých stránkách ostře vystupoval proti prezidentské kandidatuře Donalda Trumpa a po jeho zvolení proti některým jeho rozhodnutím a upozorňuje na sliby, které porušil.

Robert Reich je též aktivní na YouTube, kde má svůj kanál, ve kterém mluví o aktuálních událostech, o společnosti a především o ekonomice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Reich na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)