René Wellek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
René Wellek
Narození 22. srpna 1903
Vídeň
Úmrtí 11. listopadu 1995 (ve věku 92 let)
Hamden
Povolání jazykovědec, pedagog, spisovatel a literární kritik
Alma mater Univerzita Karlova
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Sterling Professor
Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy
Fellow of the British Academy
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

René Wellek (22. srpna 1903, Vídeň10. listopadu 1995, Hamden, Connecticut, USA) byl český a posléze americký literární vědec a komparatista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Wellek byl původem Čech, studoval anglistiku a germanistiku na Univerzitě Karlově v Praze u prof. Viléma Mathesia, prof. Otokara Fischera a prof. Václava Tilleho, kteří na něj měli velký vliv. Byl členem strukturalisticky zaměřeného Pražského lingvistického kroužku. Od studií publikoval vysoce kvalitní a polemické recenze (zejména v Časopise pro moderní filologii, v Kritice a v Rozpravách Aventina), čímž si získal uznání i mnoho nepřátel (mezi kterými byl konzervativní prof. František Chudoba i Wellkův kolega Otakar Vočadlo).

Od roku 1924 spolupracoval se svým spolužákem Bohumilem Štěpánkem (9. března 1902 Praha9. ledna 1985) jako konzultant na překladech dramat Williama Shakespeara, které byly jednak vydávány knižně u nakladatele Fr. Borového, jednak uváděny po celé zemi v divadlech, protože takřka bez výhrad nahradily zastaralý překlad Josefa Václava Sládka.

Před emigrací překládal dílo Josepha Conrada a D. H. Lawrence a psal pojednání z dějin filosofie a anglické literatury.[1]

Roku 1939 emigroval do Londýna a posléze do USA, kde působil na University of Iowa a na Yale University. Velmi na něj působila hermeneutika a nový literární historismus; snaží se najít společné znaky mezi neuměleckými a uměleckými texty.

Roku 1995 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka I. třídy. O necelý měsíc později zemřel.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOLENSKÝ, ANTONIN. Kulturní Adresář ČSR. Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. Sestavil ... Ant. Dolenský, etc. roč. 1, 2.. Praha: [s.n.], 1936. OCLC 504249245 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Články R. Wellka ve Slově a slovesnosti (dostupné on-line):