Remigius Machura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
R. Machura den před svými 45. narozeninami v souboji se synem Remigiem Machurou ml. na mistrovství ČR
R. Machura den před svými 45. narozeninami v souboji se synem Remigiem Machurou ml. na mistrovství ČR
Mistrovství Evropy
bronz ME 1982 vrh koulí
Halové mistrovství světa
zlato SHH 1985 vrh koulí
Halové mistrovství Evropy
stříbro HME 1982 vrh koulí
zlato HME 1985 vrh koulí
zlato HME 1988 vrh koulí
Mistrovství Evropy juniorů v atletice
zlato MEJ 1979 vrh koulí
Příbuzenstvo
syn Remigius Machura ml.

Remigius Machura (* 3. července 1960 Rychnov nad Kněžnou) je bývalý československý koulař. Je jedním z mála sportovců, který přiznal vědomé užívání dopingu.

S koulí začínal ve 14 letech. Stal se dorosteneckým mistrem republiky, v roce 1979 juniorským mistrem Evropy a v roce 1981 skončil na halovém mistrovství Evropy na 4. místě. K největším Machurovým sportovním úspěchům patří 3. místo z ME 1982, 2. místo z MS 1983, 1. místo z halového ME 1985 a 1988 a 5. místo z olympijských her v Soulu. Dodnes je držitelem českého rekordu ve vrhu koulí výkonem 21,93 m. Vrh koulí - současné rekordy

Doping[editovat | editovat zdroj]

Remigius Machura měl pozitivní nález na Stanozolol po závodech Evropského poháru v Moskvě roku 1985. V závodě skončil na druhém místě a podle losu měl jít na dopingovou zkoušku první Vasiljev a třetí Alessandro Andrei. Nakonec však funkcionáři rozhodli, že půjde Machura. Vzorky nebyly odeslány do laboratoře v Helsinkách (jak bylo zvykem), ale do novými přístroji vybavené laboratoře v Kolíně nad Rýnem. Pozitivní dopingový nález znamenal dvouletý distanc.

Machura nic nezapíral a dodnes říká, že kdyby se měl rozhodovat znova, rozhodl by se stejně. Podle vlastních slov začal brát podpůrné prostředky po roce 1981, i když byl funkcionáři svazu k tomuto kroku tlačen již od roku 1978. Jak sám říká, nehledal v podpůrných prostředcích prostředek zlepšení výkonu, ale prostředek k udržení vlastního zdraví.

Říkal jsem léčit. Nikdy jsem totiž nebral anabolika jako přímý prostředek jak dosáhnout v závodě lepšího výkonu. Právě jen jako ochranu zdraví. A nemám nic za zlé Linfordovi Christiemu, kterému teď prokázali doping, protože on běhal dvacet let a dovedu si představit, co to znamená. Všichni se diví, proč je Merlene Otteyová dvacet let dobrá - a taky ji chytili. Já vím, proč je dobrá. Je dobrá proto, že si zachovala zdraví. Jakým způsobem, to je její věc. A nebo věc Linforda Christieho.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Hnízdil a spolupracovníci: Doping, aneb zákulisí vrcholového sportu, Grada 2000, ISBN 80-7169-776-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]