Pryskyřník mnohokvětý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ranunculus polyanthemos)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPryskyřník mnohokvětý
alternativní popis obrázku chybí
pryskyřník mnohokvětý (Ranunculus polyanthemos)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod pryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus polyanthemos
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník mnohokvětý (Ranunculus polyanthemos) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

detail květu

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 20–80 cm s krátkým oddenkem, výběžky chybí.[1][2] Lodyha je hlavně v dolní polovině odstále chlupatá, v horní polovině pak přitiskle chlupatá, vzpřímená.[1][2] Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou s kratšími řapíky až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou zpravidla pětidílné, úkrojky jsou úzké až čárkovité, vpředu hluboce zubaté.[1][2] Lodyžní listy jsou podobné přízemním, všechny listy jsou oboustranně chlupaté, zřídka lysé. Květy jsou zlatožluté, květní stopky jsou zřetelně podélně brázdité, nikoliv na průřezu oblé.[1] Kališních lístků je 5, jsou eliptické až úzce vejčité, vně chlupaté.[1][3] Korunní lístky jsou zlatožluté, vejčité, nejčastěji 8 –10 mm dlouhé. Kvete v květnu až v červenci.[3] Plodem je nažka, která je asi 3,5–4 mm dlouhá, hladká a lesklá, na vrcholu zakončená krátkým zobánkem, který je hákovitě zakřivený, ale nikoliv až do kruhu stočený. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=16.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

detail květu zespodu

Pryskyřník mnohokvětý roste v jižní části severní Evropy, ve střední až jihovýchodní Evropě, na Kavkaze a na východ sahá až k jezeru Bajkal.[1][4] V České republice je to celkem běžný druh. Je spíše teplomilnější, proto je hojný hlavně v teplejších oblastech Čech i Moravy od nížin po pahorkatiny, řidčeji do podhůří.[3] V chladnějších regionech je vzácnější nebo chybí . Nejčastěji se s ním ve světlých lesích, lesních lemech a přechází i do luk sv. Arrhenatherion a Bromion.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 425-446. (česky)
  2. a b c FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. a b c d HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 108-128. (česky)
  4. Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky)