Puttgarden (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Puttgarden
Pohled na nástupiště
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Spolková země Šlesvicko-Holštýnsko Šlesvicko-Holštýnsko
Město Puttgarden
Souřadnice
Puttgarden
Puttgarden
Provozovatel dráhy DB Netz
Tratě 141 Lübeck–Puttgarden
V provozu od 1963
Nástupišť (hran) 3 (6)
Web bahnhof.de

Železniční stanice Puttgarden se nachází na severu Německa, je součástí spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko ležící u Baltského moře.

Terminál v současnosti[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Fehmarn (mapa)

Puttgarden je velice důležitý trajektový terminál na ostrově Fehmarn. Leží na trase mezi Německem a Dánskem, směřující přes Fehmarnovu úžinu v Baltském moři do Rødby na ostrově Lolland v Dánsku. Terminál byl postaven v letech 1961-1963 na staré trase z Německa do Dánska ležící mezi Großenbrode-Gedser, která nahradila v dobách železné opony trasu Rostock-Warnemünde-Gedser. Nová cesta byla otevřena v roce 1963 za přítomnosti Dánského krále Frederika IX. a prezidenta Spolkové republiky Německo Heinricha Lübke, související se slavnostním otevřením Fehmarnsundského mostu spojující německý ostrov Fehmarn v Baltském moři s pevninou u Großenbrode. Trajektová linka z Gedser do Großenbrode, byla nahrazena linkou Puttgarden-Rødby. Tím došlo k výraznému zkrácení jízdní doby mezi Hamburkem a Kodaní. Od dokončení pevného spojení Velký Belt v Dánsku, je cesta přes Puttgarden méně používaná vlaky, ale přístav nadále obsluhují trajekty společnosti Scandlines.

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

V roce 1990 byly z Hamburku do Kodaně nasezeny dánské soupravy IC3. Od prosince 2007 jsou také v provozu německé soupravy ICE řady ICE-TD . Jezdí několikrát denně, každý den s rozšířením trasy do Berlína. Mezi Puttgarden a Rødby převážejí tyto osobní vlaky železniční trajekty. Mnoho trajektů v minulosti přepravujících i vlaky zaniklo s rozvojem letecké dopravy. Zrovna tak přispěla stavba mostů a tunelů. I tak je můžeme potkat i dnes např. mezi Itálií a Sicílií.

Trať Směr Souprava Druh vlaku
75 Hamburk - Lübeck - Puttgarden - Rødby - Kodaň (København) IC3 EuroCity - EC
75 Berlin – Hamburk – Lübeck – Puttgarden - Rødby – Kodaň (København) ICE TD Intercity-Express - ICE
104 Hamburk - Bad Oldesloe - Lübeck ... Regional-Express - RE Regionalbahn - RB
141 Lübeck - Oldenburg (Holst) – Puttgarden ... Regionalbahn - RB

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Puttgarden
Trať 141 Lübeck – Puttgarden (km traťový: 88,6)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 88 km