Fehmarnská úžina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fehmarnská úžina. Německý ostrov Fehmarn se nachází na jihu a dánský ostrov Lolland na severu
Umístění trasy trajektu.

Fehmarnská úžina (dánsky Femern Bælt) je úžina spojující Kielský záliv a Meklenburský záliv v západní části Baltského moře mezi německým ostrovem Fehmarn a dánským ostrovem Lolland. Společnost Scandlines provozuje trajekty spojující Puttgarden a Rodby na obou ostrovech.

Úžina je 18 kilometrů široký prostor s hloubkou 20-30 metrů. Proudy v průlivu jsou slabé a většinou závislé na větru. Úžina nese jméno podle německého ostrova Fehmarn (dánsky Femern). Fehmarnsundský most, (německy Fehmarnsundbrücke), spojuje německý ostrov Fehmarn v Baltském moři s německou pevninou u Großenbrode přes mořskou úžinu Fehmarnsund.

Návrh tunelu[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tunel pod Fehmarnskou úžinou.

Dánská a německá vláda dohodly dne 29. června 2007 vybudovat spojení, které by nahradilo trasu trajektu. Tunel ušetří 1 hodinu při překročení úžiny a bude poskytovat větší kapacitu.

V roce 2011, dánský parlament drtivou většinou (7 z 8 stran bylo pro) schválil 5,1 euro miliardový projekt, který by měl být otevřen v roce 2020. [1] Tunel má mít tři samostatné jednotky, dvě obsahující po dvou dálničních pruzích každá, a jedna jednotka bude obsahovat dvoukolejnou trať. [1] Tunel pod Fehmarnskou úžinou spojí ostrov s dánským ostrovem Lolland.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fehmarnbelt na anglické Wikipedii.

  1. a b Dänemark baut Supertunnel nach Deutschland. Der Spiegel, online edition. 1 February 2011. Dostupné online [cit. 1 February 2011]. (German)