Puchýřník hladký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Puchýřník hladký

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: kapraďorosty (Monilophyta)
Třída: kapradiny (Polypodiopsida)
Řád: osladičotvaré (Polypodiales)
Čeleď: puchýřníkovité (Cystopteridaceae)
Rod: puchýřník (Cystopteris)
Binomické jméno
Cystopteris dickieana
Sim
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Puchýřník hladký (Cystopteris dickieana) je nižší, vytrvalá kapradina z čeledi puchýřníkovité (Cystopteridaceae), patřící mezi kriticky ohrožené rostliny v České republice.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Puchýřník hladký je drobnější opadavá kapradina nepřerůstající 15 cm. Oproti jiným druhům puchýřníků působí tato rostlinka celistvě, což je způsobeno bližším postavením listů. Z poléhavého, krátkého a silného oddenku vyrůstá stonek. Postavení listů na stonku je vstřícné a vzájemně se horizontálně překrývají. Složené listy jsou tvořeny dvakrát lichozpeřenou čepelí, která se postupem času od stonku šikmo odklání. Lístky složeného listu přímo přisedají k vřetenu, mají laločnatě členěnou čepel s jemnými zářezy na okraji. Na každé straně vřeténka se může objevit až 15 lístků. Na spodní straně listů vyrůstají výtrusnice se sporami, které jsou nevýrazně bradavičnaté až žebernaté.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Upřednostňuje prostředí s chladnějším podnebím a místa s bazickým charakterem např. vápenité podloží. Můžeme ho spatřit na stinných místech, v roklinách, skalních štěrbinách, jeskynních vchodech a pod převisy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se na severní polokouli. Objevuje se ve vlhkých horských oblastech Velké Británie a Irska. V malé míře byl nalezen např. ve Švýcarsku a Skandinávii, kde je poměrně vzácný. První známky nálezu pochází z roku 1848 z pobřeží jižně od Aberdeenu (město na východu Skotska). Někteří botanici ho označují za skotský endemit, neboť jeho taxonomické zařazení zůstává nejisté a sporné. Mnohdy došlo k záměně s puchýřníkem křehkým (Cystopteris fragilis).

V České republice byl nepatrně rozšířen v Krkonoších na vápenatých podkladech.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Puchýřník hladký je zařazen mezi kriticky ohrožené taxony cévnatých rostlin v České republice (C1) [1]. Tato kategorie je shodná s mezinárodní kategorií ohrožených rostlin IUCN CR - Cricitally Endangered.

Záměna[editovat | editovat zdroj]

Puchýřník hladký je kapradina nepříliš rozšířená. Dochází k časté záměně s puchýřníkem křehkým (Cystopteris fragilis). Puchýřník hladký má daleko bližší postavení listů na stonku oproti puchýřníku křehkému. Hlavním odlišným znakem jsou spory - puchýřník hladký má bradavičnaté až žebernaté, kdežto puchýřník křehký má spory s osténkami.

Avšak tyto znaky nejsou dostatečné pro zjištění přesného původu a taxonomického zařazení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. C1

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tutin ,T.G., Burgen, N.A., Walters, S.M., Heywood, V.H., Valentine, D.H., Webb, D.A.: Flora Europaea Volume 1: Cambridge University, 1964.
  • Prof. Dr. Wilmanns, Ottilie.: Die Farnpfalnzen Zentraleuropas,1998. ISBN 3-437-30223-X
  • Moore, T., F.L.S., F.H.S.: British ferns and Their allies
  • Preston, C. D., Pearman, D. A., Dines, T. D.: New Atlas of the British and Irish flora: Oxford Univerzity press, 2002. ISBN 0-19-851067-5

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]