Pryskyřník alpínský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPryskyřník alpínský
alternativní popis obrázku chybí
Pryskyřník alpinský (Ranunculus alpestris)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodpryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus alpestris
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník alpínský (Ranunculus alpestris), někdy udáván jako pryskyřník vysokohorský[1] je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 5–15 cm s krátkým oddenkem.[2][1] Lodyha je přímá, zpravidla lysá, rýhovaná, na vrcholu pouze s jedním až třemi květy. Listy jsou střídavé, přízemní jsou krátce řapíkaté, lodyžní jsou s kratšími řapíky až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou troj až pětiklané, postranní úkrojky jsou vroubkovaně zubaté.[1][2] Prostřední úkrojek je na bázi většinou širší než 2,5 mm a báze čepele je většinou uťaté až srdčitá, lesklá.[2] Lodyžní listy jsou v počtu 0–3, nejvyšší pak celokrajný a čárkovitý, všechny listy jsou lysé a lesklé. Květy jsou bílé, asi 20–25 mm v průměru, květní lůžko je kulovité.[1][2] Kališních lístků je 5, vně jsou lysé.[2] Korunní lístky jsou bílé, je jich 5, někdy více (korunní lístky zmnožené), obsrdčitého tvaru. Kvete v květnu až v srpnu.[2] Plodem je nažka, která je asi 2 mm dlouhá, lysá, na vrcholu se zahnutým zobánkem. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=16.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pryskyřník alpínský je druh hor jižní až střední Evropy, roste především v Pyrenejích, Alpách a Karpatech. V JV Aplách roste blízce příbuzný druh Ranunculus traunfellneri, který byl někdy považován za poddruh pryskyřníku alpínského.[2][3] Roste na vápnitých i kyselých substrátech ve skalních štěrbinách, ve sněhových výležiscích a na jemných sutích.[1] V České republice neroste.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 1. Praha: Academia, 1989. 
  2. a b c d e f g FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. Flora Europaea [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]