Pryšec dřevnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPryšec dřevnatý
alternativní popis obrázku chybí
Pryšec dřevnatý (celkový habitus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďpryšcovité (Euphorbiaceae)
Rodpryšec (Euphorbia)
Binomické jméno
Euphorbia dendroides
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryšec dřevnatý (Euphorbia dendroides) je vytrvalá rostlina z oblasti Středomoří, jeden z téměř 2000 druhů rozsáhlého rodu pryšec.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to 1–3 metry vysoký, hustý keř, zřídka též malý strom, vytvářející charakteristický polokulovitý tvar koruny. Větve jsou lysé, bohatě vidličnatě větvené; v mládí jsou sukulentní, brzy ale dřevnatějí. Listy jsou úzce obkopinaté, přisedlé, sivozelené, o rozměrech zhruba 68 x 8 mm, nahloučené na koncích větví. Raší na podzim, před létem se zbarvují do červena a posléze opadávají. Květy s okrouhlými či vejčitými listenci pod cyathii jsou uspořádány v květenství lichookolíku, jejich nektariové žlázky jsou zaokrouhlené se dvěma krátkými rohy na krajích, žluté, posléze se barvící do červena. Druh kvete od března do června, plodem jsou tobolky.[2]

Ze všech částí rostliny prýští při poranění jedovatý bílý latex. Ploidie je 2n = 18.

Rozšíření a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Pryšec dřevnatý je rozšířen ve většině Mediteránu, nejvíce v jeho střední části zhruba od Baleár po západní Turecko, a také na ostrovech Makaronésie.[3] Vyrůstá zde na otevřených, plně osluněných prostranstvích, na suchých kamenitých skalách i v nižších křovinách (makchii), převážně v blízkosti moře, v nadmořské výšce 0–600 m. Preferuje vápnité půdy.[2]

Je rostlinou, jejíž životní cyklus je dobře adaptován na středomořské klima. Období hlavní vegetace je od podzimu do jara, kdy společně s odkvětem a zráním plodů vadnou a opadávají listy; horké a suché léto tráví v bezlistém stavu ve vegetačním klidu a opětovně obráží počátkem podzimu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V klimaticky vhodných oblastech je využíván jako okrasná rostlina; takto byl introdukován například do Austrálie nebo do Kalifornie, kde i zdomácněl. Vzhledem k jeho velké náročnosti na světlo a citlivosti na mráz jej ve středoevropských podmínkách lze pěstovat pouze velmi omezeně jako kbelíkovou rostlinu přezimující v dostatečně prosluněném skleníku; těžko přitom snáší dlouhodobější pokles teplot pod 10 °C.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baum-Wolfsmilch na německé Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b EUPHORBIA DENDROIDES L. – pryšec / mliečnik | BOTANY.cz [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  3. Euphorbia dendroides L. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]