Přeskočit na obsah

Profesní sdružení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Profesní komora)

Profesní sdružení, unie, profesní organizace, komora nebo zájmová samospráva je nezávislé, zpravidla neziskové, sdružení (organizace) příslušníků - fyzických anebo právnických osob. Členy sdružení spojuje společný zájem (především) profesí na samosprávě, tedy na samostatném rozhodování o vlastních záležitostech, prosazování určitých kulturních a ekonomických zájmů. Komory obvykle nejsou odborovou organizací někdy však bývá takto chápáno, případně stejná organizace působí v obou funkcích, což je třeba případ LOK-ČSL. Profesní sdružení je typem zájmové skupiny, která funguje jako advokační skupina či lobby, anebo vznikla ze zákona.

U svobodných povolání může být členství v určeném sdružení povinné – danou činnost (například funkci lékaře, farmaceuta, advokáta, exekutora apod.) nemůže vykonávat nikdo, kdo není členem příslušného sdružení nebo případně uznaného obdobného sdružení působícího v zahraničí. V takových případech je profesní sdružení buď založeno přímo zákonem nebo zákon existenci sdružení předpokládá. Zákonem může být založeno i profesní sdružení bez povinného členství - to se týká například Hospodářské komory ČR nebo Agrární komory ČR. Na veřejných vysokých školách samosprávu vykonávají členové akademické obce prostřednictvím jimi voleného akademického senátu.

Profesní sdružení se zakládají k podpoře pracovníků dané profese a výměnu informací mezi členy případně vydávaní periodika zaměřeného k příslušnému oboru.

Seznam stavovských komor s povinným členstvím[editovat | editovat zdroj]

V České republice existují následující samosprávné stavovské komory zřízené ze zákona:

Seznamy profesních sdružení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Hospodářská komora České republiky#Oborová společenstva.
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR podle vlastních údajů sdružuje 33 odvětvových profesních či regionálních svazů a asociací (kolektivních členů) a 146 individuálních členských firem (údaje k červnu 2019). Celkově tak reprezentuje zhruba 11 tisíc firem, které zaměstnávají 1,3 milionu pracovníků.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Profesijné združenie na slovenské Wikipedii.

  1. Dlouhý dál v čele Hospodářské komory ČR, jeho kritici neuspěli | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2020-08-12]. Dostupné online. 
  2. Struktura SP ČR [online]. Svaz průmyslu a dopravy České republiky [cit. 2019-06-11]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]