Svaz průmyslu a dopravy ČR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svaz průmyslu a dopravy
Sídlo SP ČR v Praze-Vysočanech
Sídlo SP ČR v Praze-Vysočanech
Zkratka SP ČR
Vznik 5. května 1990
Typ nestátní organizace
Sídlo Praha, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Prezident Současný prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.jpg Jaroslav Hanák
Oficiální web www.spcr.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) je zaměstnavatelským svazem v České republice se stoletou tradicí. Je nestátní, na vládě, politických stranách a odborech nezávislou organizací ovlivňující hospodářskou a sociální politiku vlády a působící na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Hájí zájmy zaměstnavatelů na úrovni České republiky, ale i v evropských a světových organizacích. Vyjednává za zaměstnavatele s vládou a odbory v Radě hospodářské a sociální dohody, tzv. tripartitě.

Svaz sdružuje 33 odvětvových profesních či regionálních svazů a asociací, 141 individuálních členských firem a 4 pozorovatele. Celkově hájí zájmy 11 tisíc firem, které zaměstnávají 1,3 milionu pracovníků.[1]

Svaz průmyslu působí i v krajích. Po České republice má sedm regionálních zastoupení, které vyjednávají za zaměstnavatele na krajských tripartitách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanovy Českého svazu průmyslníků

Před rokem 1918 byly reprezentanty českých podnikatelských skupin české sekce Ústředního svazu rakouského průmyslu a Jednoty rakouských průmyslníků. Po roce 1918, konkrétně od valné hromady z 18. června, převzal správu nad zájmy průmyslu Český svaz průmyslníků. Koncem přelomového roku 1918 byl na podkladě spolkového zákona právně založen Ústřední svaz československých průmyslníků, dobrovolná celostátní organizace, která rychle s velkými bankami a jinými vrcholnými ekonomickými strukturami ovládla československé hospodářství a společně s nimi měla rozhodující slovo při určování ekonomické politiky vlády nového státu. Mezi čelné představitele Svazu patřili F. Malinský, B. Mařík, J. Preiss /předsedové/, T. Baťa, J. Baťa, F. Hodáč, L.Myslík, V. Klement, V. Kavalier, F. Zátka a další osobnosti. Dne 29. srpna 1939 byl na základě nařízení ministra průmyslu, obchodu a živností průmysl v Čechách a na Moravě povinně organizován v Ústředním svazu průmyslu pro Čechy a Moravu, členěném jak odborně do 23 hospodářských skupin, tak územně do 10 územních skupin. Po roce 1945 se svaz vrátil k původnímu jménu, poúnorový mocenský monopol KSČ ale přinesl nástup centrálně plánovaného hospodářství a tím i likvidaci Ústředního svazu československého průmyslu ke dni 30. září 1950. V tu dobu měl Svaz 14 tisíc členů.

Snaha o jeho obnovení v roce 1968 pak vydržela jen do následujícího roku. K obnově došlo až 5. května 1990, kdy byl v Ostravě z iniciativy 153 podniků a organizací založen Svaz průmyslu České republiky, který navázal na Ústřední svaz československých průmyslníků. Dne 17. března 1994 schválila valná hromada přejmenování na Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

Struktura SP ČR[editovat | editovat zdroj]

V čele Svazu průmyslu stojí devatenáctičlenné představenstvo, které je voleno ze zástupců členských firem. Představenstvo se skládá z prezidenta, sedmi viceprezidentů a 11 členů představenstva.[2] Kontrolním orgánem Svazu je pětičlenná dozorčí rada.

Od roku 2011 vede Svaz průmyslu a dopravy ČR prezident Jaroslav Hanák.

Prezidenti[editovat | editovat zdroj]

Čestní členové[editovat | editovat zdroj]

Poslání[editovat | editovat zdroj]

Svaz průmyslu a dopravy ČR hájí zaměstnavatele a podnikatele a snaží se pro ně vytvářet optimální podmínky pro podnikání a zvyšování konkurenceschopnosti.

Zastoupení v Radě hospodářské a sociální dohody[editovat | editovat zdroj]

V Radě hospodářské a sociální dohody (tripartitě) se projednávají zásadní ekonomické a sociální témata na úrovni vláda- zaměstnavatelé-odbory. Součástí tripartity jsou konzultace na úrovni expertů. Svaz zastupuje své členy při kolektivním vyjednávání s odbory a nabízí jim své konzultace.

Připomínky k zákonům[editovat | editovat zdroj]

Svaz je oficiálním připomínkovým místem pro legislativu. Uplatňuje požadavky firem v souhrnných stanoviscích, které umisťuje do elektronické knihovny vládních materiálů (e-klep). Členové mohou prostřednictvím Svazu iniciovat změny právních norem směřující ke zlepšení podnikatelského prostředí. Ročně okomentuje na 140 zákonů.

Témata SP ČR[editovat | editovat zdroj]

Svaz formuluje v expertních týmech a pracovních skupinách stanoviska na základě potřeb svých členů. Zabývá se tématy, které se dotýkají téměř všech sektorů průmyslu a dopravy.

Bezpečnost práce
Daně
Digitalizace
Doprava a infrastruktura
Energetika
Environmentální politika
Export
EU
Hospodářská politika
Kohezní politika
Legislativa
Lidské zdroje
Potravinářství
Průmysl 4.0
Trh práce
Výzkum, vývoj a inovace
Vzdělávání
Zdravotnictví

SP ČR v mezinárodních organizacích[editovat | editovat zdroj]

Je členem významných evropských i mezinárodních organizací, které prosazují zájmy zaměstnavatelů a podnikatelů na evropské úrovni. Od roku 1993 je členem Konfederace evropského podnikání – BUSINESSEUROPE, sdružující 40 evropských národních zaměstnavatelských svazů. V Bruselu má také své stálé zastoupení, které sleduje novinky přímo v srdci EU. Od roku 1996 má své zástupce v Poradním výboru pro průmysl a obchod OECD (BIAC).

Na bilaterální úrovni spolupracuje s partnerskými průmyslovými svazy, obchodními komorami a ostatními hospodářskými institucemi v zahraničí na základě dohod o spolupráci.

Zástupci Svazu působí v Evropském hospodářském a sociálním výboru (EHSV), což poradní orgán Evropské komise a součást Evropského sociálního dialogu. Svaz zastupuje zaměstnavatele v Poradních výborech a agenturách Evropské komise, ve kterých je účast sociálních partnerů zakotvena ve Smlouvě o Evropském společenství.

Svaz průmyslu a dopravy ČR je spoluzakladatelem České podnikatelské reprezentace v Bruselu (CEBRE), a to společně s Hospodářskou komorou ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR CEBRE bylo vytvořeno, aby prezentovalo a obhajovalo české podnikatelské zájmy před evropskými institucemi a u evropských podnikatelských federací přímo v Bruselu.

Organizované akce[editovat | editovat zdroj]

Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR[editovat | editovat zdroj]

Sněm SP ČR je pro členy Svazu nejvýznamnější událostí roku. Tradičně je součástí prvního dne Mezinárodního strojírenského veletrhu na Výstavišti Brno. Na Sněmu Svaz průmyslu hodnotí aktuální ekonomickou situaci a dochází zde k výměně názorů a stanovisek mezi vládou a zaměstnavateli a podnikateli. Schází se zde každoročně na čtyři stovky zástupců firemní sféry a význačných hostů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEŠNER, Jiří. Struktura SP ČR. www.spcr.cz. Dostupné online [cit. 2018-08-13]. (česky) 
  2. REVUE, ICT. Milena Jabůrková zvolena viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR, Jiří Cienciała se stal jeho čestným členem | Hospodářské noviny (IHNED.cz). ictrevue.ihned.cz [online]. [cit. 2018-08-13]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]