Agrární komora České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Agrární komora České republiky
ZakladatelJiří Netík
SídloBlanická 383/3, Olomouc, 779 00, Česko
PrezidentIng. Jan Doležal
Oficiální webwww.agrocr.cz a www.akcr.cz
Datová schránkaguzadjj
IČO47674768 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agrární komora České republiky (dále AK ČR) je samosprávnou agrární organizací, právnickou osobou, která zastupuje zájmy svých členů, právnických i fyzických osob, jimiž jsou zemědělci, lesníci, potravináři, ale také včelaři a další. Členů je přes 100 tisíc, přičemž členství v komoře je dobrovolné. Komora byla zřízena zákonem o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky[1] a je zapsána v obchodním rejstříku. Sídlí v Olomouci a má detašované pracoviště v Praze.

Poradenství a informační služby[editovat | editovat zdroj]

Poskytuje poradenství a informační služby na celém území České republiky v následujících oblastech:

Oblast právní a legislativní[editovat | editovat zdroj]

V této oblasti zajišťuje poradenské a konzultační služby v otázkách spojených s podnikatelskou činností, organizuje přednášky a semináře k prohloubení právního vědomí a obchodní spory mezi svými členy řeší pomocí Rozhodčího soudu, který založila ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky. Také připomínkuje návrhy právních norem a iniciuje jejich vypracování.

Oblast konzultační, poradenské a praktické přípravy na povolání[editovat | editovat zdroj]

Zabezpečuje propagaci a šíření informací o podnikatelské činnosti svých členů, organizuje vzdělávací činnosti a spolupracuje s orgány státní správy v zajišťování informačního servisu a spolupracuje se státními a zastupitelskými orgány a dalšími institucemi v České republice.

Oblast zahraničních vztahů[editovat | editovat zdroj]

Komora je členem Výboru profesních zemědělských organizací v EU – Všeobecného výboru zemědělských družstevních organizací v EU (COPA-COGECA)[2]. Navazuje a rozvíjí styky s dalšími agrárními komorami (nejvíc s krajinami Visegrádské čtyřky) a obdobnými institucemi v zahraničí a uzavírá s nimi dohody. Účastní se mezinárodních veletrhů a výstav a prezentuje se na nich, navazuje kontakty zahraničních odběratelů s našimi výrobci, vydává o sobě pro zahraniční partnery informační materiály, pořádá mezinárodní konference a kongresy, a pořádá podnikatelské mise.

Oblasti informatiky[editovat | editovat zdroj]

Komora informuje své členy pomocí e-mailových zpráv a portálu Agrárního poradensko informačního centra. V týdeníku Zemědělec na vlastní stránce, označené AGRObase, jsou čtenáři seznamováni s aktuální situací v oblastech, důležitých pro zemědělce; taktéž vydává vlastní dvouměsíčník AGRObase, který je distribuován i do zahraničí.

Jako největší vzdělávací subjekt zemědělců založila v roce 2004 servisní organizaci APIC ČR, jejímž prostřednictvím organizuje vzdělávací akce. V letech 2004–2007 realizovala 75 vzdělávacích akcí, v roce 2008 to bylo 65 akcí a na rok 2009 počítala s 93 akcemi. Komora se účastní i mezinárodních projektů.

Organizační složky komory[editovat | editovat zdroj]

Orgány komory[editovat | editovat zdroj]

 • Sněm komory (složený ze všeobecné sněmovny a sněmovny společenstev) – nejvyšší orgán komory
 • Představenstvo AK ČR – řídící orgán
 • Prezidium AK ČR - tvoří 6 viceprezidentů
 • Prezident a viceprezident – jednají jménem komory navenek, viceprezident zastupuje prezidenta
 • Dozorčí rada AK ČR – kontrolní orgán

Prezidenta i viceprezidenta agrární komory volí a odvolává sněm, a to na období 3 let. Stejně tak sněm volí a odvolává členy představenstva i dozorčí rady. Členy představenstva jsou také prezident i viceprezident. Administrativu a běžný chod komory zajišťuje Úřad komory.

Seznam prezidentů[editovat | editovat zdroj]

 1. Jiří Netík: 1993–1997
 2. Václav Hlaváček: 1997–2005
 3. Jan Veleba: 2005–2014
 4. Miroslav Toman: 2014–2017
 5. Zdeněk Jandejsek: 2017–2020
 6. Jan Doležal: od 2020

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Zákon č. 301/1992 Sb. Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky
 2. http://www.copa-cogeca.be
 3. Archivovaná kopie. www.agrocr.cz [online]. [cit. 2010-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-18. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]