Komora veterinárních lékařů České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komora veterinárních lékařů České republiky
Vznik1. října 1991
Právní formastavovská organizace – profesní komora
SídloNovoměstská 1965/2, Brno, 621 00, Česko
Datová schránka73qadir
IČO44015364 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komora veterinárních lékařů České republiky (zkratka KVL či KVL ČR) je samosprávná stavovská organizace sdružující všechny veterinární lékaře, vykonávající na území České republiky veterinární léčebnou a preventivní činnost. Byla zřízena v roce 1991[1]; sídlo má v Brně.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Komora veterinárních lékařů je členem Unie evropských veterinárních praktiků (UEVP), který je součástí Evropské veterinární federace (FVE), kde má KVL ČR statut pozorovatele. FVE je nevládní organizace, poradní orgán Evropské unie. KVL ČR současně zastupuje ČR ve Světové veterinární asociaci (WVA).

Historičtí předchůdci[editovat | editovat zdroj]

Zákonem č. 133/1920 Sb. z. a n. byla zřízena Zvěrolékařská komora se sídlem v Praze; její působnost zpočátku zahrnovala jen české země, následně byla od roku 1923 rozšířena i na území Slovenska a Podkarpatské Rusi. Prvním prezidentem komory se stal MVGr. Robert Mráz-Marek (1879–1950). Po vzniku Slovenského státu vznikla samostatná zvěrolékařská komora pro Slovensko. Činnost zvěrolékařských komor v Praze a Bratislavě byla ukončena na základě § 22 zákona č. 187/1950 Sb., o zdokonalení živočišné výroby.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]