Jednota tlumočníků a překladatelů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jednota tlumočníků a překladatelů
Vznik1990
Oficiální webwww.jtpunion.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jednota tlumočníků a překladatelů (zkratka JTP) je nezávislá a dobrovolná profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů. Je otevřena všem, kteří chtějí podpořit její činnost.[1]

Organizace vznikla v roce 1990 s cílem hájit profesní, pracovněprávní a sociální zájmy svých členů, napomáhat jim k dalšímu vzdělávání, propagovat je na trhu práce a informovat je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení.[1][2]

Sdružuje přes 500 profesionálních překladatelů, tlumočníků, lexikografů a pedagogů translatologie z Česka, Slovenska a dalších zemí.

Jednota tlumočníků a překladatelů vydává odborný bulletin ToP (tlumočení-překlad), jenž od roku 2015 vychází výhradně v elektronické podobě.

Každoročně na podzim (obvykle druhý víkend v listopadu) pořádá JTP Jeronýmovy dny jako festival setkávání, přednášek a besed o překladu, tlumočení, lexikografii, translatologii, počítačových programech pro překladatele a příbuzných tématech. Na jaře zpravidla pořádá jednodenní akci Mladý Jeroným, zaměřenou převážně na mladé a začínající kolegy v oboru.

Od roku 1993 pořádá JTP soutěž Slovník roku. Porota soutěže složená ze zástupců tlumočnických, překladatelských a vydavatelských organizací a akademických kruhů hodnotí slovníky v několika kategoriích.

Každoročně v rámci předávání dabingových cen Františka Filipovského uděluje JTP Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného audiovizuálního díla.

Přidruženými členy JTP jsou Asociace konferenčních tlumočníků (ASKOT), Česká komora tlumočníků znakového jazyka (ČKTZJ) a Opus Arabicum.

JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů (FIT) a Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b O JTP. In: JTP [online]. ©2015 [cit. 2017-08-11]. Dostupné z: http://www.jtpunion.org/
  2. Jednota tlumočníků a překladatelů. In: Jazyky, studium, práce: magazín o jazykovém vzdělávání, studiu, překladech, tlumočení a práci v zahraničí [online]. ©2005–2018 [cit. 2017-08-11]. ISSN 1801-688X. Dostupné z: http://www.jazyky.com/organizace-prekladatelu-a-tlumocniku/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]