Česká stomatologická komora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Česká stomatologická komora (ČSK) je nezávislou, samosprávnou, nepolitickou, stavovskou organizací s povinným členstvím, která sdružuje všechny zubní lékaře v ČR. ČSK byla zřízena 21. 9. 1991 zákonem č. 220/1991 Sb., sídlo má v Praze v domě, který se jmenuje po Apolence, patronce zubních lékařů. ČSK sdružuje zubní lékaře zejména za účelem ochrany společných zájmů, odbornosti a etiky povolání. Stanovuje podmínky k výkonu soukromé stomatologické praxe a potvrzuje splnění podmínek k výkonu povolání zubního lékaře. Řeší stížnosti a vykonává disciplinární pravomoc vůči svým členům. Pro zvyšování odbornosti svých členů provozuje vzdělávací středisko.

Vydává časopis LKS, který rozesílá zdarma všem svým členům. Od roku 1997 uděluje jednou za čtyři roky na slavnostním sněmu k ukončení funkčního období volených orgánů čestný titul Osobnost české stomatologie. V seznamu členů má v současné době vedeno cca 8000 aktivních zubních lékařů.

Je řádným členem FDI – World Dental Federation (Světová federace zubních lékařů), ERO (European Regional Organisation of FDI), CED (Council of European Dentists), ADEE (Association for Dental Education in Europe) a CECDO (Council of European Chief Dental Officers).

Struktura ČSK[editovat | editovat zdroj]

Komora je budována na územním principu. Základním organizačním článkem je oblastní stomatologická komora (OSK) s vlastní samosprávou. OSK je v současnosti 61. Nejvyšším orgánem ČSK je sněm (92 členů), jeho členové jsou voleni v oblastních stomatologických komorách. Sněm volí prezidenta, viceprezidenta, představenstvo (15 členů), revizní komisi (7 členů) a čestnou radu (9 členů). Funkční období všech orgánů je čtyřleté. ČSK zastupuje navevek prezident, v případě jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění ho v plném rozsahu zastupuje viceprezident nebo v rozsahu pověření, člen představenstva. Současným prezidentem ČSK je MUDr. Pavel Chrz, v září jej ve funkci vystřídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Prezidenti a viceprezidenti ČSK[editovat | editovat zdroj]

  • 1991–1994 – prezident MUDr. Jiří Pekárek, viceprezident MUDr. Vladimír Kadlec
  • 1994–1997 – prezident MUDr. Jiří Pekárek, viceprezident MUDr. Pavel Chrz
  • 1997–2001 – prezident MUDr. Jiří Pekárek, viceprezident MUDr. Pavel Chrz
  • 2001–2005 – prezident MUDr. Jiří Pekárek, viceprezident MUDr. Pavel Chrz
  • 2005–2009 – prezident MUDr. Jiří Pekárek, viceprezident MUDr. Pavel Chrz
  • 2009–2013 – prezident MUDr. Pavel Chrz, viceprezident MUDr. Jan Černý
  • 2013–2017 – prezident MUDr. Pavel Chrz, viceprezident MUDr. Robert Houba, Ph.D.
  • 2017–2021 – prezident doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., viceprezident MUDr. Robert Houba, Ph.D.

Reference[editovat | editovat zdroj]

1. Zákon č. 220/1991 Sb., O České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře,

2. Řády a stanoviska ČSK přístupné veřejnosti na webových stránkách ČSK

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]