Roman Šmucler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roman Šmucler při natáčení druhé řady soutěže Nejchytřejší Čech (2015)

Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., (* 8. července 1969 Praha) je český zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, vysokoškolský pedagog, podnikatel, moderátor a scenárista.

Vzdělání a medicínská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Příbrami, kde absolvoval základní školu a gymnázium. V roce 1987 byl přijat na Fakultu všeobecného lékařství v Praze obor stomatologie. Po absolutoriu v roce 1992 nastoupil na Stomatologickou kliniku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde pracuje dodnes. Nyní ve funkci vedoucího lékaře Centra fotonické medicíny vedoucí výuky v anglickém jazyce.

V roce 1995 složil I. a v roce 2002 II. atestaci ze stomatologie. V roce 2012 obdržel atestaci z Klinického zubního lékařství. Téhož roku obdržel titul kandidáta věd (CSc.). Habilitoval se na 1. LF UK v Praze v oboru stomatologie habilitační prací Terapeutické využití laserů v orofaciální onkologii. Jmenován docentem byl 1. února 2010.[1]V roce 2012 obdržel atestaci z Klinického zubního lékařství.

Pracuje též na LF Plzeň, kde se zabývá výzkumem léčby onkologických onemocnění laserem v Biomedicínském centru.

Spolupracuje s New York University, New York, College of Dentistry. Pracuje v Nemocnici Na Pleši.

Absolvoval odborné stáže v Bostonu, Paříži, Uppsale, Soulu, New Yorku a ve Vídni. Je členem řady českých i mezinárodních odborných společností, kde též pracuje v různých funkcích (SPIE, ASLMS, AAID, AACD, ELA, ESAD). Hlavním směrem výzkumu jsou aplikace laserů, mimo jiné pracuje od roku 1996 ve výboru Společnosti pro využití laserů v medicíně České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, kde byl vědeckým sekretářem. Od roku 2013 je předsedou této společnosti, jež byla přejmenována na Společnost estetické a laserové medicíny, aby rozvíjela nový obor - estetickou medicínu. Dále se věnuje výzkumu v oblasti zubních implantátů a dentoalveolární chirurgie. Dosud publikoval 61 původních a přehledových vědeckých sdělení. Byl spoluřešitelem 5 výzkumných projektů. Je školitelem postgraduálních studentů. Věnuje se popularizaci vědy, napsal 123 článků a podílí se na monografiích, televizních a rozhlasových odborných pořadech. Je autorem 159 přednášek, z toho 61 v zahraničí. Podílel se na organizaci řady mezinárodních kongresů EACMFS, GDIA (2014).

Mediální kariéra[editovat | editovat zdroj]

Publikovat začal systematicky v deseti letech v regionálním tisku. V roce 1986 obsadil druhé, v roce 1987 první a druhé místo v celostátní literární soutěži. Na jaře 1989 vyhrál spolu s Robertem Tamchynou a Martinem Ondráčkem konkurz do Mikrofóra, pořadu Českého rozhlasu. Patřil do týmu nové federální stanice E+M. V listopadu 1989 se podílel na revolučním vysílání, začal moderovat Mikrofórum a přispívat do pořadu Noční linka Mikrofóra.

Od roku 1991 moderoval pravidelně Studio Kontakt v České televizi a příležitostné programy – například Miss Československa (1992 a 1993). 4. února 1994 moderoval první přímý přenos TV Nova a dále pořady Uzel, Proč?, Tabu, 1 proti 100. Je autorem námětu pořadu Tabu, který se vysílal i v zahraničí. Vystupoval například v programech Zlatá mříž, Miss desetiletí, Silvestr atd. Z televize Nova odešel v roce 2005. V roce 2008 se stal na půl roku moderátorem pořadu Milionář na televizi Prima. V roce 2013 začal znovu moderovat Noční Mikrofórum na Dvojce Českého rozhlasu a natočil pořad Nejchytřejší Čech s Českou televizí, který byl v šesti dílech odvysílán v dubnu a květnu 2014.

Podnikání[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1992 produkoval televizní pořady jako osoba samostatně výdělečně činná. V roce 1996 založil Asklepion-Lasercentrum Praha s.r.o. Tato společnost je provozovatelem nestátního zdravotnického zařízení, které se z prvního centra zaměřeného na laserovou estetickou medicínu proměnilo na multioborový institut estetické medicíny s hlavní klinikou v Praze v Londýnské ulici 39 a s několika pobočkami v Karlových Varech (4 pracoviště), Mariánských Lázních (4 pracoviště). Společnost se podílela na vzniku zdravotnických zařízení, která následně prodala jiným provozovatelům (Praha, Ostrava) či je primárně zřídila pro jiné subjekty (16 v ČR a několik v zahraničí). Společnost ošetřuje cca 40 % klientů ze zahraničí, kde má i ordinace (např. Londýn). Postupně vznikaly další dceřiné společnosti zaměřené na obchod, medicínská školení a výrobu kosmetiky. V roce 2008 společnost zakoupila podíl v Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši, s.r.o., jenž vznikl o rok dříve při privatizaci. Téhož roku prostřednictvím společnosti Asklepion SG Hospital, s.r.o. (spolu se SUDOP Group – partner Asklepionu i v nemocnici na Pleši) získal většinový podíl v Městské nemocnici Mariánské Lázně, kterou po několika letech odprodal. Nyní směřuje většinu investic do vývoje nových medicínských postupů a výrobků.

Politika[editovat | editovat zdroj]

23. července 2009 se stal lídrem kandidátky politické strany TOP 09 v Karlovarském kraji pro neuskutečněné říjnové volby do Poslanecké sněmovny ČR. Z čela kandidátky v lednu 2010 odstoupil kvůli časové náročnosti.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho manželkou byla Libuše Šmuclerová, generální ředitelka Ringier Česká republika, dříve výkonná ředitelka TV Nova. V současnosti jsou rozvedeni. Společně mají dceru Justinu-Annu, narozenou v roce 2001.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 mu byla spolu s prof. MUDr. Jiřím Mazánkem, DrSc., a MUDr. Markem Vlkem udělena Cena za medicínský výzkum za rok 2008. Ceny za přednášky na zahraničních medicínských kongresech. Opakovaně byl nominován v diváckých anketách. V roce 2005 získal 2. místo v anketách ANNO a TýTý. V roce 2015 byl jmenován Čestným členem Společnosti estetické a laserové medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Šmucler odchází z čela kandidátky TOP 09, bude docentem. Novinky.cz [online]. Praha: 2010-01-22 16:30 CET [cit. 2010-01-22]. Dostupné online.  
  2. Rozvádějící se Libuše Šmuclerová přiznala vztah s Dominikem Haškem, iDNES.cz, 11. 12. 2012

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]