Plující město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plující město
Frontispis francouzského vydání
Frontispis francouzského vydání
Autor Jules Verne
Původní název Une ville flottante
Překladatel Vítězslav Unzeitig
Ilustrátor Jules Férat
Země Francie
Jazyk francouzsky
Edice Podivuhodné cesty
Žánr dobrodružný román
Vydavatel Pierre-Jules Hetzel
Datum vydání 1871
Česky vydáno 1906
Předchozí a následující díl
Okolo Měsíce Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plující město do češtiny překládáno taky jako Plovoucí město (1871, Une ville flottante) je méně známý román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). K napsání románu inspirovala autora jeho společná plavba s bratrem Paulem (18291897) na v té době největším parníku světa Great Eastern z Liverpoolu do New Yorku v roce 1867.

Román má silně autobiografický charakter a je vyprávěn v první osobě. Velice těžko proto jde od sebe oddělit skutečné autorovy zážitky a jeho fikce. Všechno však svědčí o tom, že Verne byl lodí nadšen, přestože líčí i celou řadu drobných nehod a neštěstí plynoucích z ne zcela zvládnuté technologie výroby tak obrovského námořního kolosu (výtlak 18 915 tun, délka 210 metrů, šířka 25 metrů, počet cestujících 2996). Verne viděl v lodi vítězství lidského génia a pro její vybavenost a rozměry jí nazval plujícím městem.

Aby měla kniha vůbec nějaký děj, vložil autor do popisu lodi a svých zážitků v USA (např. návštěva Niagarských vodopádů) drobný ale dramatický milostný příběh ženy, která zešílí, když zjistí, že na palubě lodi je jak muž, kterého opravdu miluje, tak i její manžel, kterého nenávidí, a když mezi oběma muži dojde k tragickému střetnutí.

Dalším Vernovým románem, který má podobný motiv (aspoň co se techniky týče), je román Plovoucí ostrov.

V jednom svazku s tímto románem vyšla současně historická novela Prorazili blokádu (Les Forceurs de blocus) z období americké občanské války, napsaná již roku 1865.

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Knihu Plující město ilustroval Jules Férat.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]