Přeskočit na obsah

Závěť výstředníka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Závěť výstředníka
Frontispis francouzského vydání
Frontispis francouzského vydání
AutorJules Verne
Původní názevLe testament d'un excentrique
PřekladatelVáclav Beneš-Šumavský
IlustrátorGeorge Roux
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
EdicePodivuhodné cesty
Žánrdobrodružný román
VydavatelPierre-Jules Hetzel
Datum vydání1899
Česky vydáno1902
Předchozí a následující dílo
Na vlnách Orinoka Druhá vlast
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Závěť výstředníka (1899, Le testament d'un excentrique) je dobrodružný román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Česky kniha také vyšla pod názvem Hra o dědictví.

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Záveť výstředníka, mapa „husí hry“ po mapě USA, ilustrace z původního francouzského vydání románu.

Román se odehrává ve Spojených státech amerických na sklonku 19. století a vypráví příběh skupinky šesti vylosovaných občanů, kteří po smrti chicagského milionáře a člena místního Klubu výstředníků (Excentric Club) Williama J. Hypperboneho hrají tzv. „husí hru“ o šedesátimilionové dědictví, a to nikoli jako společenskou hru v místnosti, nýbrž jako dobrodružnou cestu po celých USA, jejichž mapa je překreslena jako hrací deska. Postup hráčů po této desce je pak (jako ve skutečné „husí hře“) určen hodem kostkou, ovšem pod dohledem notáře. Podle dodatku k Hypperboneho závěti se kromě vylosovaných hráčů hry zúčastní i záhadný hráč známý jen jako „XKZ“.

V knize je podrobně popisováno cestování hráčů po jednotlivých státech USA, což Vernovi umožnilo uplatnit své hluboké geografické znalosti a také popsat nejvýznamnější americké pamětihodnosti.

Hru nakonec vyhrál neznámý „XKZ“. Z toho se ke všeobecnému překvapení vyklubal zdánlivě zesnulý William J. Hypperbone. Hypperbone se po pohřbu v mauzoleu probudil v rakvi a voláním na sebe upozornil místního strážníka. Jako správný výstředník se rozhodl, že hra o jeho dědictví se uskuteční, i když je naživu, a dopsáním dodatku do své závěti zařídil, aby se mohl hry zúčastnit i on a vyhrát svůj majetek, což se mu skutečně podařilo.

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Knihu Závěť výstředníka ilustroval George Roux.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]