Malý Dobráček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý Dobráček
Frontispis francouzského vydání
Frontispis francouzského vydání
Autor Jules Verne
Původní název Petit Bonhomme
Překladatel Mojmír Kallus
Ilustrátor Léon Benett
Země Francie
Jazyk francouzština
Edice Podivuhodné cesty
Žánr dobrodružný román
Vydavatel Pierre-Jules Hetzel
Datum vydání 1893
Česky vydáno 1910
Předchozí a následující díl
Claudius Bombarnak Neobyčejná dobrodružství mistra Antifera
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Dobráček (1893, Petit Bonhomme) je méně známý román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires).

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Román je pro tvorbu Julese Verna naprosto netypický. Čtenář, který by nevěděl, že jde o jeho dílo, mohl by si myslet, že čte jeden z románů anglického spisovatele Charlese Dickense. Příběh se odehrává v Irsku v druhé polovině 19. století, tedy v zemi, která se díky emigrační vlně, zaviněné strašlivou chudobou a hladomory, začíná dokonce vylidňovat.

Vyprávění začíná v létě roku 1875, kdy se po irském venkově potuloval žebrák jménem Thornpipe. Jeho pes táhl za sebou vozík s bednou, která vypadala jako flašinet, byly v ní ale „královské loutky“, jak tuto výzdobu nazýval Thornpipe. Předstíral, že loutky jsou samopohyblivé, avšak ve skutečnosti byl uvnitř bedny uzavřen tříletý chlapeček, který jimi hýbal. Byl to sirotek a nalezenec jménem Malý Dobráček, kterého Thornpipe trestal bičem a nechal ho málem zemřít hlady. A právě další osudy tohoto chlapečka, jsou obsahem románu. Autor popisuje nejprve jeho strastiplné dětství v chudobinci a pak to, jak díky svým obchodním schopnostem postupně nabyl slušného jmění, kterého využíval k pomoci jiným potřebným lidem.

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Knihu Malý Dobráček ilustroval Léon Benett.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]