Sever proti Jihu (Verne)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Jih proti Severu.
Sever proti Jihu
Frontispis francouzského vydání
Frontispis francouzského vydání
AutorJules Verne
Původní názevNord contre Sud
PřekladatelJosef Jan Svátek
IlustrátorLéon Benett
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
EdicePodivuhodné cesty
Žánrdobrodružný román
VydavatelPierre-Jules Hetzel
Datum vydání1887
Česky vydáno1894
Předchozí a následující dílo
Los číslo 9672 Cesta do Francie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sever proti Jihu (1887, Nord contre Sud) je dobrodružný román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires).

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy nás zavádí do Spojených států amerických v době občanské války v letech 1861-1865. Hlavní postavu příběhu je floridský farmář James Burbank, vlastnící poblíž Jacksonville prosperující plantáž Camdless Bay. Pro své protiotrokářské smýšlení je Burbank trnem v oku svému otrokářskému okolí. Jeho protivníkem je zejména padouch Texar, který bývá pravidelně podezřelý z účasti na různých zločinech, ale vždy prokáže neotřesitelné alibi.

Po vypuknutí občanské války dá Burbank svým černochům svobodu. Texar, který se stane jedním z prominentních mužů v Jacksonville, Burbanka tak nenávidí, že podnítí přepadení a zničení jeho plantáže. Přitom Texar unese Burbankovu dceru. V ten samý čas je ovšem Texar viděn na jiném, od Burbankovy plantáže vzdáleném místě, takže mu opět nelze nic dokázat. Po mnohých zápletkách, odehrávajících se ve floridských močálech, je Burbankova dcera osvobozena a záhada Texarových nevysvětlitelných alibi rozřešena. Texar má bratra, který je mu k nerozeznání podobný. Tak může být Texar viděn současně na dvou různých místech najednou. Oba zločinci, Texar a jeho bratr, jsou dopadeni a zastřeleni.

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Knihu Sever proti Jihu ilustroval Léon Benett.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]