Přeskočit na obsah

Chancellor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chancellor
Frontispis francouzského vydání
Frontispis francouzského vydání
AutorJules Verne
Původní názevLe Chancellor
PřekladatelJ.J. Benešovský-Veselý
IlustrátorÉdouard Riou
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
EdicePodivuhodné cesty
Žánrdobrodružný román
VydavatelPierre-Jules Hetzel
Datum vydání1875
Česky vydáno1883
Předchozí a následující dílo
Tajuplný ostrov Carův kurýr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chancellor (1875, Le Chancellor) je méně známý dobrodružný román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires).

V jednom svazku s tímto románem vyšla současně Vernova historická novela Martin Paz z roku 1851.

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Román vypráví formou deníku jednoho z cestujících, jménem J. R. Kazallon, příběh zániku trojstěžníku Chancellor uprostřed Atlantského oceánu. Autor líčí, jak během plavby lodi z Charlestonu v Jižní Karolíně do Liverpoolu vypukl na lodi požár, když se vznítil náklad bavlny. Popisuje marné pokusy posádky loď zachránit a její následné utrpení na voru, který si musela vyrobit z trosek lodi. Kolem voru krouží žraloci, trosečníci trpí hladem a žízní, mají halucinace a mnozí z nich spáchají sebevraždu. V kritických situacích vychází najevo skutečná povaha mnohých postav (neschopnost, zbabělost, sobectví, chtivost, závist, sadismus i kanibalismus), kterou do té doby skrývaly pod slupkou civilizace. Pouze záchrana v poslední chvíli zabrání tomu, aby na voru došlo k vraždě a snědení jednoho z cestujících.

Jules Verne napsal svůj román výstižným slohem a bez příkras, s vynecháním u něho jinak běžných poučných pasáží a veselých scén, které by ostatně vzhledem k námětu byly sotva vhodné. Dílo kromě napínavého děje přináší působivou studii toho, kam až může člověk klesnout, když jde o holé přežití. Přesto, že byl Verne při psaní patrně silně ovlivněn dílem amerického básníka Edgara Allana Poea Příběhy Arthura Gordona Pyma (1838, The Narrative of Arthur Gordon Pym), patří Chancellor k jeho nejpozoruhodnějším románům.

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Knihu Chancellor ilustroval Édouard Riou.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]