Pinchas Zukerman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pinchas Zukerman
Rodné jméno פנחס צוקרמן
Narození 16. července 1948 (68 let)
Tel Aviv
Povolání dirigent, hudební pedagog a houslista
Vzdělání Juilliard School
Manžel(ka) Eugenia Zukerman (19681985)
Tuesday Weld (19851998)
Amanda Forsyth (od 2004)
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pinchas Zukerman (hebrejsky: פנחס צוקרמן, narozen 16. července 1948) je slavný izraelský houslista a dirigent, který byl v roce 1998 jmenován uměleckým ředitelem National Arts Centre Orchestra (NAC) v Ottawě.

Zukerman se narodil v Tel Avivu Jehudovi a Miriam Zukermanovým. Odešel do Spojených států, kde studoval na Juilliardově škole a kde v roce 1963 debutoval. V letech 19801987 byl ředitelem komorního orchestru Sv. Pavla (Saint Paul Chamber Orchestra) v Minnesotě.

Mezi jeho blízké přátele patří Daniel Barenboim a Jicchak Perlman. Jeho manželkou je hlavní cellistka NAC Amanda Forsyth, se kterou žije v poblíž Ottawy v oblasti Rockcliffe Park. Ze svého předchozího patnáctiletého manželství s flétnistkou a spisovatelkou Eugenii Zukerman má dvě dcery, Ariannu a Natalii. Obě dcery se věnují zpěvu. Arianna Zukerman je operní pěvkyně, zatímco Natalia Zukerman se věnuje blues a folku. V letech 19851998 byl ženatý s herečkou Tuesday Weld.

Za svůj život Zukerman nahrál přes 100 děl a celkem byl nominován na 21 cen Grammy Awards, z nichž dvě nominace proměnil ve vítězství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pinchas Zukerman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]