Pinchas Zukerman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pinchas Zukerman
Rodné jméno פנחס צוקרמן
Narození 16. července 1948 (68 let)
Tel Aviv
Povolání dirigent, hudební pedagog a houslista
Vzdělání Juilliard School
Manžel(ka) Eugenia Zukerman (19681985)
Tuesday Weld (19851998)
Amanda Forsyth (od 2004)
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pinchas Zukerman (hebrejsky: פנחס צוקרמן, narozen 16. července 1948) je slavný izraelský houslista a dirigent, který byl v roce 1998 jmenován uměleckým ředitelem National Arts Centre Orchestra (NACO) v kanadském hlavním městě Ottawě.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Zukerman se narodil v Tel Avivu manželům Jehudovi a Miriam Zukermanovým. Již v mládí odešel do Spojených států, kde studoval na renomované Juilliard School (Juilliardově škole) v New Yorku a kde v roce 1963 debutoval.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 19801987 byl ředitelem komorního orchestru Sv. Pavla (Saint Paul Chamber Orchestra) v Minnesotě.

Mezi jeho blízké přátele patří pianista a dirigent Daniel Barenboim, houslista Jicchak Perlman a dlouholetý šéfdirigent Izraelské filharmonie Zubin Mehta (původem Ind).

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Jeho třetí manželkou je kanadská cellistka Amanda Forsyth (* 1966), která byla v letech 1999-2015 hlavní cellistkou NACO a od té doby pokračuje v kariéře jako sólistka a členka komorního orchestru Zukerman Chamber Players. Manželé spolu žijí poblíž Ottawy v oblasti Rockcliffe Park. Ze svého prvního patnáct let trvajícího manželství s flétnistkou a spisovatelkou Eugenií Zukerman má Pinchas Zukerman dvě dcery, Ariannu a Natalii. Obě dcery se věnují zpěvu. Arianna Zukerman je operní pěvkyně, zatímco Natalia Zukerman se věnuje blues a folku. V letech 19851998 byl Zukerman ženatý s americkou herečkou Tuesday Weld.

Nahrávky a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za svůj život Zukerman nahrál přes 100 děl a celkem byl nominován na 21 cen Grammy Awards, z nichž dvě nominace proměnil ve vítězství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pinchas Zukerman na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]