Peter Lorre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peter Lorre
Rodné jménoLászló Löwenstein
Narození26. června 1904
Ružomberok
Úmrtí23. března 1964 (ve věku 59 let)
Los Angeles
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Místo pohřbeníHollywood Forever Cemetery
Povolánífilmový herec, filmový režisér, charakterní herec, scenárista, divadelní herec, herec, režisér a televizní herec
Manžel(ka)Celia Lovsky (1934–1945)
Kaaren Verneová (1945–1950)
Annemarie Brenningová (1953–1964)
OceněníNěmecká filmová cena
Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Lorre, původním jménem László Löwenstein (26. června 1904, Ružomberok23. března 1964, Los Angeles), byl americký herec a režisér židovského původu narozený na území dnešního Slovenska.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v židovské rodině v Ružomberku. Když mu byly čtyři roky, jeho matka zemřela. Roku 1913 se rodina přestěhovala do Vídně, kde absolvoval základní a střední školu. Zde začal také s herectvím, když navázal spolupráci s vídeňským umělcem Richardem Teschnerem. Spolu působili kromě Vídně i ve Vratislavi a Curychu.

V roce 1920 přišel do Berlína, kde poznal Bertolda Brechta a účinkoval v jeho hře Happy End. Zde přijal umělecké jméno Peter Lorre.

Po nástupu nacismu v Německu v roce 1933 Lorre odešel nejdříve do Paříže a později do Londýna. V Londýně potkal režiséra Alfreda Hitchcocka, který ho obsadil do svého filmu Muž, který věděl příliš mnoho, ztvárnil jednu z hlavních postav. V roce 1935 odešel Lorre z Londýna do Hollywoodu, kde účinkoval v sérii detektivek Mr. Motto. Po účinkování v menších produkcích přišly úspěchy v podobě noirového filmu Maltézský sokol (1941) a melodramatu Casablanca (1942), který získal čtyři Oscary, a kde Lorre ztvárnil roli Ugarteho.

Po druhé světové válce zaujal například hlavní rolí v detektivním dramatu The Verdict (1946), kde si zahrál po boku Sydneyho Greenstreeta, svého nejčastějšího "spoluhráče" – potkali se v devíti filmech, včetně Cassablancy. Ztvárnil rovněž roli sluhy Conseile v hollywoodské verneovce Dvacet tisíc mil pod mořem, která byla doceněna až v pozdějších letech jako předzvěst steampunkové estetiky. Sám Lorre režíroval a napsal scénář k artovému německy mluvenému snímku Der Verlorene (1951).

Byl třikrát ženatý. Poprvé se Celií Lovsky (1934-1945), podruhé s Kaaren Verneovou (1945-1950) a nakonec s Anne Marie Brenningovou (1953 – 1964), se kterou měl jedinou dceru Catharine.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Lorre na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]