Peter Hammill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peter Hammill
Peter Hammill v roce 2008
Peter Hammill v roce 2008
Základní informace
Rodné jménoPeter Joseph Andrew Hammill
Narození5. listopadu 1948 (75 let)
Ealing
Žánryrock
Povoláníhudební skladatel, zpěvák, kytarista, autor písní, hudební producent, písničkář a básník
Nástrojeelektrická kytara a hlas
VydavateléCharisma Records
Discipline Global Mobile
Websofasound.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Joseph Andrew Hammill (* 5. listopadu 1948) je anglický zpěvák, skladatel a zakládající člen rockové skupiny Van der Graaf Generator.

Hudební tvorba[editovat | editovat zdroj]

Hammillova skladatelská práce zahrnuje množství různých písňových forem: jednoduché krátké písně založené na riffu, ale i poměrně dlouhé, komplexní kusy. Většina jeho hudby zní velmi energicky a drsně, žánrově je zařazována především do tzv. progresivního rocku, ve svém díle se však dotkl například i opery (Zánik domu Usherů), avantgardní elektronické hudby (Loops and Reels, Unsung), improvizace (Spur of the Moment) či filmové hudby (Sonix).

Hlas[editovat | editovat zdroj]

Jeho charakteristický hlas je významnou součástí jeho hudebního projevu. Zpívá velmi emocionálně, dynamika se pohybuje od tichého, poklidného tónu až k dramatickému ječení, které je ovšem dobře kontrolované. Poloha jeho hlasu pak kolísá od hlubokého barytonového rejstříku po vysoký falzet. Často bývá jeho způsob zpěvu přirovnáván ke kytarové hře Jimiho Hendrixe.

Texty[editovat | editovat zdroj]

Pozoruhodná a oceňovaná je také jeho práce v oblasti písňových textů. Kromě běžnějších témat jako láska a mezilidské vztahy, náboženství, politika, stárnutí a smrt se zabývá též neobvyklými náměty z oblasti fyziky a často vkládá do písní odkazy na vědecké, literární či historické pojmy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]