Perlivý mléčný čaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bublinkový čaj

Bublinkový čaj, anglicky bubble tea, je nápoj z čaje, popř. s mlékem, který vznikl v 80. letech 20. století na Tchaj-wanu. Je velmi oblíbený po celém Tchaj-wanu. Prodává se rovnou na ulici či ve specializovaných čajovnách, kde si každý může vybrat ty ingredience, ze kterých se čaj připraví.

Vyrábí se smícháním mlékačajem, ať už černým nebo zeleným, ovocným sirupem a cukrem. Čaj se podává studený, často s kostkami ledu. Kromě těchto základních ingrediencí se do něj může přidávat ovoce, květy ibišku, poupata růží či čokoláda. Ovšem nejoblíbenější druh perlivého čaje je „perličkový čaj“, do kterého se přidávají želé kuličky z tapioku (maniokový škrob).[1] Ten se pije tlustým brčkem, kterým projdou i želé kuličky. V dnešní době se do něj přidávají i nejrůznější želé či průhledné kuličky vyrobené z mořských řas plněné ovocnými sirupy, které mají svůj původ v molekulární gastronomii.

Perlivý čaj je vlastně v mnoha ohledech protikladem tradičního tchajwanského čaje. Za prvé – perlivý čaj se obvykle podává studený, zatímco tradiční pití čaje dává vždy přednost horkému nápoji. Za druhé: Přidané sladké příchutě jej velmi odlišují od tradičního čaje, u něhož se vždy kladl důraz na autentické přírodní aroma. A za třetí – uvolněný a neformální způsob přípravy, podávání a konzumace perlivého čaje ostře kontrastuje s rafinovaným a obřadným stylem tradičního čajového umění, které bylo po dlouhou dobu hlavní podobou naší čajové kultury.

—Chao-yi Tsai, TCHAJPEJSKÁ HOSPODÁŘSKÁ A KULTURNÍ KANCELÁŘ V ČESKÉ REPUBLICE[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b TSAI, Chao-yi. Bubble tea [online]. Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář, 11-3-2008, [cit. 2010-11-20]. Dostupné online. (čeština)