Pergula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pergula
výřez ze snímku F. Künzla, cca 1890
výřez ze snímku F. Künzla, cca 1890
Účel stavby

obranný, později využita klášterem

Základní informace
Slohgotický, později s barokní střechou
Výstavbastředověk
Přestavba1709
Zánikkonec 19. století[1]
Materiálkámen
Poloha
AdresaZátkovo nábřeží, České Budějovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pergula bylo označení někdejší gotické hranolové hradební věže přiléhající k budově konventu Dominikánského kláštera v Českých Budějovicích směrem od Slepého ramene.

Lokace a historie[editovat | editovat zdroj]

Na Willenbergově vedutě (1602) vpravo dole, vlevo od věže záchodový přístavek

Byla součástí středověkého hradebního systému města, přiléhala k jihozápadnímu rohu budovy dominikánského konventu.[2] Vzdálenost mezi vnitřní (hlavní) a vnější hradební zdí byla v těchto místech minimální, takže věž zúžený parkán zcela vyplňovala. Je zachycena na Willenbergově vedutě z roku 1602. V této době vedl přízemím věže klenutý průchod, který umožňoval pohyb parkánem.[1] Vrchol kryla barokní prejzová střecha.[1] V blízkosti věže ze západního průčelí budovy konventu do parkánu vystupoval patrně záchodový přístavek, který mohl vzniknout přestavbou další hradební věže.[2] Vyobrazena je i na olejomalbě Panny Marie Budějovické s vedutou Českých Budějovic z roku 1677. V roce 1709 uvádějí historické prameny „zřícení neudržované hradební věže u budovy konventu“, které vedlo dominikány k žádosti o užívání věže náhradou za její rekonstrukci.[2] Johann Christoph Winkler na vedutě kláštera z roku 1774 věž uvádí pod označením Pergula[pozn. 1] (písmeno „L“).[4] Společně s Klínovitou baštou ji na fotografii pořízené kolem roku 1890 zachytil českobudějovický fotograf Ferdinand Künzl.[2] Zanikla na konci 19. století.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Latinské slovo pergula bylo později převzaté do italštiny jako pergola s významem zahradní stavby, původně označovalo stavbu s přečnívající střechou[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d SCHINKO, Jan. U slepého ramene Malše se dařilo vínu i meruňkám. Českobudějovický deník.cz [online]. VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2012-06-10 [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. 
  2. a b c d KOVÁŘ, Daniel; LAVIČKA, Roman. Dominikánský klášter v Českých Budějovicích. 1. vydání. vyd. České Budějovice: Národní památkový ústav, 2017. 239 s. ISBN 978-80-85033-80-9. S. 19, 109, 150. 
  3. OED, s. v. „pergola“; Dictionary.com
  4. WINKLER, Johann Christoph. Prospectus Conventus Budovicensis Sac. Ord. Predic A 1774 excusus. České Budějovice: [s.n.], 1774. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]