Jan Willenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Willenberg
Narození 23. června 1571
Třebnice, Flag of Bohemia.svg České království
Úmrtí kolem 3. října 1613
Praha, Flag of Bohemia.svg České království
Národnost slezská
Povolání kreslíř, grafik, rytec
Podpis Jan Willenberg-sign.tif
Podpis Jana Willenberga z veduty Žatce.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Jihlava na vedutě

Jan Willenberg (23. červen 1571, Třebnice - kolem 3. října 1613, Praha) byl autor dřevořezů, grafik a kreseb. Po mládí stráveném na Moravě se přesunul do Prahy.

Tvořil topograficky dobré veduty měst hradů a zámků. Známá je například Willenbergova série vedut českých měst z roku 1602. Jeho díla zachycují místa v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku a v Rakousku. Díky Harantově knize Putování zobrazil i cizokrajné lokace a zvířata, například Jeruzalém. Také v rytinách zachycoval lidskou činnost.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Jan Willenberg, někdy také Johann Willenberger, se narodil v slezské Třebnici u Vratislavi, která v tu dobu přináležela Českému království. Rodina se poměrně brzy přestěhovala do Přerova. Už jako jedenáctiletý od roku 1582 pracoval pro olomouckou tiskárnu Fridricha Milichthalera, potom byl mezi lety 1595 - 1600 zaměstnán v klášterní tiskárně premonstrátů v Louce. V roce 1600 se přestěhoval do Prahy.

Život v Praze[editovat | editovat zdroj]

Zde byl zaměstnán v tiskárně Daniela Sedlčanského, Jana Schumanna a v nigrinovské tiskárně. Dále pracoval pro tiskárnu Adamů z Veleslavína, Daniela Adama a jeho syna Samuela Adama.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil dřevořezy pro díla Bartoloměje Paprockého (Zrcadlo slavného markrabství moravského (1593) a Diadochus (1602). Dále ilustrace pro Harantovu cestopisnou knihu Putování aneb cesta z Království českého do Benátek a odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta (1608). Tvořil i portréty císařů, například Rudolfa II., Matyáše Habsburského a dalších.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Brzo po smrti se na umělce zapomnělo. Až na začátku 20. století přichází doktoři Antonín Podlaha a Isidor Zahradník aby vlastním nákladem vydali výběr perokreseb uchovávaných ve Strahovském klášteře. Roku 1901 vydali Jana Willenberga Pohledy na města, hrady a památné stavby král. Českého z počátku XVII. století.

galerie[editovat | editovat zdroj]


Pohled na Pardubice z roku 1602
Pohled na Pardubice z roku 1602

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jan Willenberg ve Wikimedia Commons

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PODLAHA, Antonín; ZAHRADNÍK, Isidor. Jana Willenbergera Pohledy na města, hrady a památné stavby Království Českého z počátku XVII. století.. Praha : [s.n.], 1901.  

Odkazy[editovat | editovat zdroj]